Sendika düşmanlığı öldürdü!

Sendika düşmanlığı öldürdü!
Sendika düşmanlığı öldürdü!
Türk Metal Başkanı Pevrul Kavlak Eti Bakır kazasına 'yetki alınmasın' diye usta işçilerin işten atılıp işin taşerona verilmesinin neden olduğunu söyledi.
Haber: HACER BOYACIOĞLU / Arşivi

Eti Bakır’daki kazasında 5 işçinin hayatını kaybetmesi, 11 işçinin de yaralanmasının ardından Türk Metal’den kazanın nedeniyle ilgili tartışma yaratacak bir iddia geldi. Türk Metal Sendikası Başkanı Pevrul Kavlak, “Biz orada mart ayıyla birlikte yetkiyi almak için müracat ettik. İşveren yetki alınmasın diye 40’tan fazla işçiyi attı. Kazanın olduğu bölümde, normalde fabrikanın kendi işçilerinin çalışması gerekir. Çünkü deneyim gerektiren bir iş. Ama sendika girmesin diye işçileri çıkarınca bu sene taşerona verdiler. Tecrübesiz işçiler, böyle tehlikeli bir işe verildi” diye konuştu. Eti Bakır’daki facianın ardından başsavcılık da, projeye aykırı imalat ve işi zamanından önce teslim etmek için sürecin hızlandırılması iddialarının araştırıldığını açıkladı.
Eti Bakır’da sendikanın yetki almaması için işverenin mücadele ettiğini belirten Kavlak, “Biz o işyerinde 2012’nin 8 Mart’ında çalışanların yarısından fazlasını üye yaparak, bakanlığa tespit müracatında bulunduk. Bizim başvurumuzdan sonra işçiler çıkarılmaya başlandı. Önce 20 işçi sonrasında yine bir 20 işçi daha çıkarıldı. 17 Haziran’dan bu yana çıkarılan işçilerimiz çadırda, bu durumu protesto ediyor. Kazanın gerçekleştiği gün bizim tespit yazımız işyerine ulaştı. Kazadan yarım saat önce de işveren bizim yetkimize itiraz etti” dedi. İşverenin sendikanın çoğunluğu sağlanmaması için çıkardığı işçilerle bu kazaya zemin hazırladığını söyleyen Kavlak, deneyimsiz taşeron işçilerin adeta ölüme gönderildiğini belirtti.
Eti Bakır’daki üretimin ağır ve ustalık gerektiren bir iş olduğunu söyleyen Kavlak, “Bu yıla kadar sadece nakliye işi taşerona veriliyordu. Bu sene ise, deneyimli işçiler çıkarılınca; fabrikanın kendi tecrübeli elemanlarıyla yapması gereken işler de taşerona verildi. Sanat okulundan mezun olan birisinin tecrübesi olmadan bu işlerde çalışması doğru değil. Çok ağır ve ustalık gerektirecek bir işten bahsediyoruz. Zaten yakında burayı tamamen taşeronlaştıracaklar. 500 kadrolu işçinin 100’ünü bırakacaklar. Bize de ‘Örgütlenebileceğiniz bir yapı yok, taşerona verdik’ diyecekler” dedi.
Öte yandan yürütülen soruşturma kapsamında 10 kişi gözaltına alındı.


Kaza kurbanları işe yeni başlamış ve ikinci taşerona bağlı

Eti Bakır’daki kazada, “ikinci taşerona” bağlı olarak çalışan Fatih Açıkel (26), Sadık Kurulay (60), Hüsamettin Taşsümer (53), Hüseyin Bayrak (43) ve Güven Demirer (30) hayatını kaybetmişti. Yaralanan Ali Duran Akdal (30), Hüseyin Ertorun (19), Kaya Eren (43), Hasan Semiz (45), Ferdi Taşsümer (31), Ali Başkaya (31), Yüksel Demir (37), Ali Bayraktar, Erdinç Demirer (23), Şükrü Demirer (43), Mehmet Cömert (26), Engin Gür (28), Tayfun Mumcu (46) ve Mustafa Eren (49) ise Samsun’daki çeşitli hastanelerde tedavi altına alınmıştı. Yaralı olarak kurtulan Yüksel Demir, Kocaeli’de bulunan fabrikada 3 yıldır çalıştığını, geçici iş için Samsun’daki fabrikada görevlendirildiğini belirtirken; bir diğer yaralı işçi Ali Başkaya da, iki ay önce Ordu Gürgentepe’den gelerek 800 TL ücretle işe başladığını söyledi. Hayatını kaybeden işçilerden Hüseyin Bayrak’ın 6 ay önce işe başladığı, Hüsamettin Taşsümer’in de emekli olduktan sonra 6 ay önce bu işe girdiği belirtildi.

Mevzuatlar değişiyor ölümler değişmiyor

Türkiye ’de her iş kazasından sonra, iş sağlığı ve güvenliği mevzuatı tartışmaya açılıyor. Son tasarı da 20 Haziran 2012’de yayımlanmıştı. Bazı maddeleri için geciş süreci konulan yasa da, iş güvenliği tartışmalarını bitireceğe benzemiyor. İş kazalarında Avrupa birincisi Türkiye’de günde 172 iş kazası yaşanıyor ve bu kazalarda 3 işçi hayatını kaybediyor, 5’i sakat kalıyor.

bigPara.com