Sendikacı müdürün sendikalıya yaptığı!

Sendikacı müdürün sendikalıya yaptığı!
Sendikacı müdürün sendikalıya yaptığı!
Haber: HACER BOYACIOĞLU / Arşivi

ANKARA - Memur maaş zamlarının açıklanacağı 29 Mayıs için geri sayım başlarken, Gaziantep’te geçen hafta yapılan bırakma eylemiyle ilgili olarak ilginç bir gelişme yaşandı. Şehit Kamil Devlet Hastanesi Müdürü Selahattin Gür, 23 Mayıs’ta iş bırakan memurlardan savunma istedi. İlginç olansa Gür’ün aynı zamanda Memur-Sen’e bağlı Sağlık-Sen’in Gaziantep’te yönetim kurulu üyesi olmasıydı. Gür’ün sendikalı memurlardan savunma istemesine, kendi sendikası da dahil olmak üzere tepki yağdı. Türk Sağlık-Sen olayı kınarken, Sağlık-Sen Başkanı Metin Memiş “Biz bu soruşturma kararını doğru bulmuyoruz. Yapılan işlemi yönetim kurulumuzda değerlendireceğiz” diye konuştu.
Gaziantep Şehit Kamil Devlet Hastanesi’nde çalışanlar, toplusözleşmelerde hükümetin taleplerini kabul etmemesi nedeniyle; 23 Mayıs’ta bir günlük iş bırakma eylemine katıldı. Ancak aynı zamanda Memur-Sen’e bağlı Sağlık Sen’in şube yönetim kurulu üyesi olan hastane müdürü Selahattin Gür, çalışanlardan eyleme katıldıkları için savunma istedi. Gür, “23 Mayıs’ta yapılan rutin denetimde, saat 14.00’te görev yerinde bulunmadığınız tutanakla tespit edilmiştir, konuyla ilgili savunmanızı en geç 7 işgünü içinde verin” yazısıyla çalışanlardan savunmasını istedi. 

Kendi sendikası da tepkili
Gür’ün savunma istemesine Türk Sağlık-Sen Bakanı Önder Kahveci, “Sağlık-Sen’in yöneticisi olan bu kişinin, sendikal faaliyet kapsamında iş bırakmanın bir hak olduğundan haberi yok mudur. Bu tavır iktidar yanlısı olmanın, sarı sendikacılığın ötesine geçen bir tavır olmuştur” diyerek tepki gösterdi. Gür’e kendi sendika yönetiminden de tepki geldi. Gür’ün sendikası olan Sağlık-Sen’in Başkanı Metin Memiş “Bizim kendi sendikamız da aldığı kararla iş bırakma eylemine katıldı. Söz konusu kişinin aldığı karar doğru bir karar değil, bunun için ne gerekiyorsa yapacağız” dedi. Gür’ün savunma isteme kararının sendika yönetimiyle bir ilgisi olmadığını belirten Memiş, “Bizim sendika yönetimimizle bir ilgisi yok. Kendisini bağlayan bir durum, görüştük ve bunu ona da aktardık. Yönetim kurulunda da bu konuyla ilgili bir karar alacağız” diye konuştu.

bigPara.com