Sendikacının arasını Başbakan bulacak

Sendikacının arasını Başbakan bulacak
Sendikacının arasını Başbakan bulacak
Sendikalı işçi sayısı nedeniyle kilitlenen yetki sürecinde konfederasyonlar da birbirine girdi. Çözüm eylülde Başbakan'dan bekleniyor.
Haber: Hacer Boyacıoğlu / Arşivi

ANKARA - Eylülle birlikte 500 bin işçinin toplu sözleşmesi yapamamasına neden olacak yetki krizinde beklenti Hak-İş’i Başbakan Erdoğan ’ın ikna etmesi. Çalışma Bakanı Faruk Çelik, Türk-İş, Hak-İş, TİSK ve TOBB’u bir araya getirerek; 2009 yılı istatistikleriyle sorunun geçici olarak çözülmesini önermişti, ancak Hak-İş itiraz etmişti. Bunun üzerine çalışma hayatı adına 1 ay önce Başbakan Erdoğan’dan randevu talep etti. Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan “Krizin sorumlusu ben değilim, kimse beni sorumlu göstermesin” itirazında. Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu da, “Eylülde krizin çözüleceği umudundayım” dedi.
Sendikaların güncellenmiş istatistikleri birçok sendika için toplusözleşme yetkisini kaybetme tehlikesini de beraberinde getiriyor. Bunun için hazırlanan ve sendika yetki barajlarını düşüren yasa tasarısı ise, Meclis’ten geçmedi. Konunun Başbakan Erdoğan tarafından karara bağlanması benimsenince, 1 ay önce randevu talebinde bulunuldu. TOBB, Türk-İş, Hak-İş ve TİSK bu konuda Erdoğan’ın vereceği randevuya kilitlenmiş durumda.

‘Suçlu biz değiliz’
Bu atmosferde, genel hava 2009 yılı verileriyle hareket edilmesi noktasında Hak-İş’in Başbakan Erdoğan tarafından ikna edileceği yönünde. Ancak Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan yaratılan havadan rahatsız olduğunu açıkladı. Bakanlığın yasal olmayan bir şekilde 2009 yılı verileriyle hareket edilmesini istediğini söyleyen Arslan, “Yasal olmayan bir çözüm ve bu yüzden bakanlık sendikalarla protokol yapmak istiyor” diye konuştu. İsteniyorsa diğer sendika ve iş dünyası örgütlerinin bakanlıkla protokol imzalayabileceğini ifade eden Arslan, “Biz buna engel olmuyoruz ki. Ancak gerekli olan yasanın çıkarılmamasının sorumlusu biz değiliz. Yasanın çıkmaması için kulis yapan ben değilim, niye krizin sorumluğunu bana yüklemek istiyorlar” diye sordu. Bakanlığın ve hükümetin yasayı çıkarmamasının faturasının Hak-İş’e çıkarılmak istendiğini belirten Arslan, “Sanki bütün yasalarda uzlaşma varmış gibi bu yasada uzlaşma aranıyor. Çalışma bakanı kaç tane yasayı yüzde 100 uzlaşmayla çıkarmış da, bunda uzlaşma bekliyor” sorusunu da yöneltti.
Yetki krizinden en çok etkilenen Türk-İş yönetimi ise, şu ana kadar bu konuda açıklama yapmamıştı. Ancak Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu, ısrarlı sorularımıza bu kez yanıt verdi ve çözüm için Başbakan Erdoğan’la olan görüşmeyi adres gösterdi. “Krizin eylül ayında çözüleceği inancındayım” diyen Kumlu, “Başbakan’dan randevu bekliyoruz” demekle yetindi.

bigPara.com