Sendikalar '5 yıllık geçiş' formülünü beğenmedi

Sendikalar '5 yıllık geçiş' formülünü beğenmedi
Sendikalar '5 yıllık geçiş' formülünü beğenmedi
Birçok sendikanın toplusözleşme hakkını ortadan kaldıracağı için çalışma hayatında krize neden olan sendikalı istatistikleriyle ilgili kriz "5 yıllık" geçiş süreci formülüyle bitti.
Haber: HACER BOYACIOĞLU / Arşivi

TBMM’ye sevk edilen tasarıya göre, şu anda toplusözleşme hakkı bulunan sendikalar 5 yıl süreyle bu hakkını koruyacak. Ancak sendikalar hazırlanan tasarıya tepkili. DİSK Genel Sekreteri Tayfun Görgün, “Şu anki sorun yetkili sendika sorunu değil. Geçiş süreci bu sorunu çözüyor. Ancak grev yasakları devam ediyor, yeni alanlarda örgütlenme anlamında eskisinde olduğu gibi sıkıntı sürecek. Bu ortamda kimse sağlıklı bir çalışma hayatından bahsedemez” diye konuştu.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun verilerinin dikkate alınmasıyla Türkiye ’deki gerçek sendikalı sayısının 3 milyon 200 bin değil, 880 bin kişi olduğu ortaya çıkmıştı. Sendikalı sayısıyla ilgili yeni istatistikler, birçok sendikanın “yetkili” olarak toplusözleşme masasına orturma yetkisini de ortadan kaldırıyordu. Hükümet, bu krizi aşmak için işçi, işveren ve Çalışma Bakanlığı’nın ortak uzlaşıyla hazırladığı ve uzun süredir bekleyen sendikalar yasa tasarısını önceki gün ani bir şekilde gündemine aldı. Bu tasarıda sendikalar için konulan baraj yüzde 10’dan binde 5’e çekiliyordu. Ancak işverenlerin ve kabinedeki bazı bakanların karşı çıkması sonucunda, sendikalar için uygulanacak yeni barajı hükümet yüzde 3’e çıkardı.

‘Eskiye oranla baraj daha da arttı’
Ancak sendikalı sayısı ciddi anlamda düştüğü için yüzde 3 barajının “çok güçlü bir baraj haline geldiğine” dikkat çekiliyor. DİSK Genel Sekreteri Tayfun Görgün de, tasarıyla yeni işyerlerinde örgütlenmenin çok zorlaştırıldığına dikkat çekti. Tasarı, yeni sendikalara da örgütlenmede yüzde 3 barajıyla ciddi bir darbe vuruyor. Görgün, tasarıyla grev yasaklarının da sürdürüldüğünü belirterek, “Mesela bankacılıkta bu yasak sürüyor. Ayrıca Bakanlar Kurulu’na çeşitli durumlarda grev erteleme hakkı veriliyor. Bu da halen dünya standartlarında bir sendikalar kanunundan çok uzakta olduğumuzu gösteriyor” diye konuştu.

Tasarıyla şu anda toplusözleşme yapma yetkisi kazanmış tüm sendikalara ise, 5 yıllık bir geçiş sürecinde kazanılmış haklarını koruma imkânı verildi. Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan ise, geçiş süreci olmasa yaşanacak tabloyu “Toplusözleşme yapma yetkisi bulunan 51 sendikadan sadece 20’si barajı geçerdi. Bu durumda, Hak-İş’in 11 sendikasından 4’ü barajı geçebiliyor. Yüzde 3 barajına göre, Türk-İş’in yetkili 33 sendikasından 15’i barajı aşarken, DİSK’in yetkili 16 sendikasından hiçbiri barajı aşamayacak” sözleriyle açıkladı.