Sendikalar rekor işsizlik için ne diyor?

ANKARA - TÜİK’in dün açıkladığı Hanehalkı İşgücü Anketi verilerinde Türkiye genelinde şubat ayında geçen yıla göre işsizlik oranının 4.2 puan artışla yüzde 16.1 seviyesine ulaştığı belirtilirken, işçi ve memur sendikaları Türk-İş, KESK, Kamu-Sen ve Hak-İş, halkın umutsuzluk içinde olduğunu vurgulayarak acil önlem alınması istedi. Sendikaların tepkileri şöyle:
KESK: İş bulmaktan umudunu kesen işsizleri de eklersek yüzde 28-29 civarında bir işsizlik oranı var. Hükümetin sermayeyi, piyasaları korumak için yapmadığı cambazlık, uygulamadığı teşvik kalmadı. Çözüm için işten çıkarmalar yasaklanmalı, işsizlik fonuna ek kaynak sağlanmalı, fondan yararlanma koşulları hafifletilmeli, kamudaki personel açığı hemen kapatılmalıdır.
Türk-İş: Ülkemiz işsiz, mutsuz ve umutsuz insanlar ülkesi haline gelmektedir. Ekonomik krizin işsizliği arttırdığı ortadadır. Hükümetin krize karşı aldığı önlemlerin işsizliği önleme adına bir katkısı olmadığı açıktır.
Hak-İş: Hükümet acilem yeni bir istihdam paketi hazırlamalıdır. Bu pakette, kanunu süreleri aşan fazla alışmaların kamı denetimi ile önüne geçilmesini sağlayacak, yabancı kaçak işçiliğini önleyecek tedbirler, ormancılık, hayvancılık gibi işkollarında kısa süreli istihdam imkânı yaratacak uygulamalar yer almalıdır.
Kamu-Sen: Vatandaşlarımız ekonomik kriz, maaşların azalması ve işten çıkarmalar nedeniyle büyük umutsuzluk içindedir. Piyasaların ateşini söndürmek, tüketiciyi desteklemekle mümkündür. (Radikal)