Sendikalarda 'kıyamet' haftası

Sendikalarda 'kıyamet' haftası
Sendikalarda 'kıyamet' haftası
Sendikalar 1 Şubat'ı bekliyor. Yasal düzenleme yapılmadığı için bu hafta Türk sendikal hayatında birçok sendika yetkisini kaybedecek.
Haber: HACER BOYACIOĞLU / Arşivi

Türk sendikal hayatı için 1 Şubat’la beraber “kaos” dönemi başlıyor. Yüzde 10 barajı ve Sosyal Güvenlik Kurumu kayıtlarına göre güncellenmiş sendikalı sayılarının yasal olarak en geç 31 Ocak sabahı yayımlanmış olması gerekiyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, bu kez sendikalı sayısının açıklanmasıyla ilgili takvimin ertelenmeyeceğini söyledi. Bu da, Türkiye ’deki sendikaların neredeyse tamamının toplu sözleşme yapma yetkisini kaybetmesine neden olacak. Krize çözüm olması için getirilmesi öngörülen yasal düzenleme ise, özellikle KOBİ’lerin ve iş dünyasının muhalefeti nedeniyle gündeme alınamıyor.
Sendikalılık sayısındaki mükerrerlikler ve sahtecilikleri önlemek için, sosyal güvenlik reformu ile birlikte artık sendikalı sayısı belirlenirken, Sosyal Güvenlik Kurumu kayıtlarının dikkate alınacağı açıklandı. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu kayıtları 3 milyon 200 bin olan sendikalı sayısını 880 bine indiriyor. Bir işkolunda toplusözleşme yapabilmek için, o işkolundaki çalışanların yüzde 10’unun bir sendikaya bağlı olması şartı arandığı için de Türkiye’de faaliyet gösteren Hak-İş, DİSK ve Türk-İş’e bağlı neredeyse tüm sendikalar SGK kayıtlarının dikkate alınması düzenlemesinden olumsuz etkileniyor. 

İşveren karşı lobi yaptı 
Ancak, bakanlık tarafından hazırlanan taslak, KOBİ’lerin ve işadamlarının devreye girmesiyle bugüne kadar bakanlar kurulu aşamasını geçemedi. Yeni istatistiklerin yayımlanması için tanınan yasa sürenin bitimine 2 gün kalırken, şubat ayıyla birlikte yaşanacak kaosun ipuçlarını yine Bakan Faruk Çelik verdi. İş dünyasının tepkisini anlamakta zorluk çektiğini belirten Çelik, “Türkiye’de 3 milyon 200 bin sendikalı işçi yok. Türkiye’de 880 bin sendikalı işçi var. İki yolumuz var. Ya, ‘3 milyon 200 bin sendikalı işçimiz var’ deyip kendimizi kandıracağız, kimsenin inanmadığı bir yalanı söyleyeceğiz ya da gerçeği görüp 880 bin sendikalı üyemiz var. Buraya geçince de yüzde 10 barajı mevcut sendikal hayatımızın sürmesi için sadece çok ciddi engel değil, adeta sendikaların yetkisini ortadan kaldıran bir tablo arz ediyor” dedi.

Ve kaos kapıya dayandı
Sendikalar, şimdi tedirginlikle yetkilerini kaybedecekleri 1 Şubat’ı bekliyor. Tüm gayretlerle bu krizi aşmak için getirdikleri yasal düzenlemelerin küçük hesaplarla yapılan lobinin kurbanı olduğunu düşünen Çalışma Bakanlığı ise kırgın. Ama bu durum sonucu değiştirmiyor. 1 Şubat günü Türkiye eskisine göre daha örgütsüz ve sendikaların daha da zayıfladığı bir güne uyanacak.

bigPara.com