Sendikalardan 'devir' protestosu

SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığı'na devrine ilişkin yasa tasarısına karşı çıkan sendikalar, Ankara, İstanbul ve İzmir'de meydanlara çıktı.

TBMM Genel Kurulu’nda dün tartışılmaya başlanan SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığı'na devrine ilişkin yasa tasarısına karşı çıkan sendikalar Ankara, İstanbul ve İzmir'de protesto gösterilerine başladı. Emek Platformu'nu oluşturan örgütlerin üyeleri, Ankara'da, SSK Başkanlığı önünde çeşitli sloganlar atarak toplandı. Emek Platformu Dönem Sözcüsü ve Türk Mimar Mühendis Odaları Birliği (TMMOB) Genel Başkanı Mehmet Soğancı, SSK Başkanlık binasını göstererek, "Bu gördüğünüz kurumun hastanelerini kollamaya geldik" dedi.
İktidarların yıllardan beri IMF ve Dünya Bankası için çıkardıkları yasa ve yönetmeliklerle kamuyu tasfiye etmeye çalıştıklarını anlatan Soğancı, SSK hastanelerinin devrine ilişkin tasarının da bir oldu-bitti sonucu TBMM Genel Kurulu'na getirildiğini söyledi.
Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç da medyaya sitem ederek, "Geliyorsunuz ama buradaki sözleri akşamları göremiyoruz. Halkın sesini paylaşmak istemeyenleri kınıyorum" dedi.