Sendikasyonda 2010 bereketi

Sendikasyonda 2010 bereketi
Sendikasyonda 2010 bereketi
Bankalar geçen seneki sendikasyon kredisi düzeyini ikiye katlayarak 2010'da 13.5 milyar dolar kredi aldı. Bankacılara göre 2011'de trend sürer.

Türkiye ’deki bankalar 2010’da 13.5 milyar dolar sendikasyon kredisi alarak 2009 rakamını neredeyse ikiye katladı. Bankacılık Düzenleme Kurulu’nun ( BDDK ) verilerine göre bankalar geçen yıl 7.2 milyar dolar tutarında yeni sendikasyon kredisi temin etmişti. Bankaların 2011 yılında da kredilerinin yenileme oranının en az yüzde 100 olarak gerçekleşmesi bekleniyor. 

Reuters ’ta yer alan habere göre bu yıl sendikasyon maliyetlerinin Libor+250 baz puandan Libor+120 baz puan seviyelerine gerilediğine ve buna paralel vadelerin de iki yıla çıktığına dikkat çeken bankacılar, aynı trendin gelecek yıl da devam etmesini öngörüyor. Türkiye’nin kredi notunun yatırım yapılabilir seviyeye çıkmasıyla birlikte bankaların bu yıl 1.75 milyar dolar olan eurobond ihraçlarının daha da artması bekleniyor. 

Şirketlerin ihraçlarıyla 3.2 milyar dolara ulaşan eurobond ihraçlarının tutarı 2009 yılında ise sadece 150 milyon dolardı. İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Aykut Demiray, Türk bankalarının sendikasyon kredilerini yenileme oranının eylül itibariyle yüzde 142 seviyesine ulaştığını, yıl sonunda ise yüzde 160 seviyesini aşacağını belirtti. Demiray, küresel risk iştahı, global likidite düzeyi, sendikasyon kredisi maliyetleri ve yurt içi kredi talebi canlılık düzeyinin 2011’deki yenileme oranını belirleyecek temel faktörler olacağına dikkat çekti. 

Demiray, “Bankaların bu yıl sağladıkları sendikasyon kredilerini gelecek yıl en az yüzde 100 oranında yenilemek isteyeceklerini tahmin ediyorum” dedi ve şöyle devam etti: “Gelecek yıl 2010’da yaşanan oranda bir büyüme beklemiyoruz. Genel olarak beklentimiz, ulaşılan seviyenin korunacağı ve görece daha düşük seviyelerdeki oranlarla büyümenin devam edeceği yönünde.” 

Maliyetler de düşüyor
Sendikasyon piyasasında, bir yıl vadeli işlemlerde Libor+250 baz puana kadar çıkan maliyetlerin 2010 yılında Libor+120’ye kadar gerilediğini belirten Demiray, “Maliyetler düşerken kredilerin bir bölümünün vadesi iki yıla çıktı. 2011 yılında, maliyetlerdeki düşüşün devam etmesini ve bir yıldan uzun vadeli daha fazla tutarda sendikasyon kredisi sağlanmasını bekliyoruz” diye konuştu. FİNANS SERVİSİ

bigPara.com

  ETİKETLER:

  BDDK

  ,

  Türkiye

  ,

  Reuters