Şener: AB süreci tek taraflı değildir Türkler de Yunan bankaları almalı

Doğan Yayın Holding (DYH) tarafından düzenlenen, 'Kurumsal Yönetimde Trendleri Konuşmak' başlıklı toplantıda konuşan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, ekonomideki olumlu gelişmelere değindi.

İSTANBUL - Doğan Yayın Holding (DYH) tarafından düzenlenen, 'Kurumsal Yönetimde Trendleri Konuşmak' başlıklı toplantıda konuşan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, ekonomideki olumlu gelişmelere değindi.
Türkiye'ye ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'na doğrudan yabancı ilgisinin olduğunu ifade eden Şener, "AB sürecinin Türkiye ekonomisi üzerindeki en olumlu etkisi Türkiye'nin dış piyasalarda algılanmasıdır" diye konuştu. Şener, Finansbank'ın ardından Tekfenbank'ın Yunanistan'ın önde gelen bankalarından Eurobank EFG'ye hisselerinin yüzde 70'ini satacağını anımsatarak şöyle dedi:
"Bu aslında çok önemli bir gelişmedir. Ancak AB süreci tek taraflı bir ilişki demek değildir. İki taraflı mütekabil ilişkiler demektir. Tabii Türk bankacıların aynı şekilde, diğer AB ülkelerine olduğu gibi Yunan bankalarına da ilgisi görülmelidir."
BDDK'ya müracaat yapılmadı
Şener, Finansbank ve Tekfenbank'ın satışına ilişkin olarak, "Her iki bankayla da ilgili olarak işlemler için BDDK'ya müracaat yapılması gerekiyor. Şu ana kadar herhangi bir müracaat yapılmış değil. Ama taraflar arasındaki anlaşmaları biz de takip ediyoruz" dedi. Bakan Şener toplantı sonrası basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Türkiye'de sağlanan siyasi ve ekonomik istikrarla AB'ye katılım sürecinin, ülkeye doğrudan yabancı yatırım gelmesini sağladığını belirten Şener, çok farklı sektörlere yabancı ilgisinin artmaya devam ettiğini ifade etti.
'Henüz yüzde 20 bile değil'
Bankacılık sektöründeki yabancı payının artmasına yönelik bir soru üzerine Şener, gelinen nokta itibarıyla bankacılık sektöründeki yabancı sermaye payının belli sınırlar içinde olduğunu, pazarlıkları süren anlaşmalarla birlikte değerlendirildiğinde bile henüz yüzde 20'nin altında bir görüntü verdiğini sözlerine ekledi.
Yılın ilk yarısında olunduğunu ve trende bakıldığında bir cari açığın söz konusu olduğunu ifade eden Şener, Doğu Avrupa ülkelerinin de müzakere sürecinde benzer trendleri yaşadığını ve uzun yıllar yüksek cari açıklar verdiklerini söyledi.
'Enflasyon hedefi tutar'
Şener, yıl sonu itibarıyla yüzde 5 enflasyon hedefi bulunduğunu anımsatarak, "Bu hedef, gerçekleştirilebilecek bir hedeftir. 2006'da enflasyon hedeflemesi uygulanmaktadır" diye konuştu. Hükümetin mali politikalara dikkat ettiğini de sözlerine ekleyen Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener şunları söyledi:
"Mali disipline uygun olarak bütçe dengelerini kurmuştur ve uygulamaktadır. Dolayısıyla yıl sonu itibarıyla hedef aralığı da dikkate alınmak suretiyle 2005 Yılı hedefimizin gerçekleşeceğini düşünüyoruz." Bir başka soru üzerine Şener, istihdam üzerindeki yüklerin azaltılmasına ilişkin olarak, konunun 2007 bütçesinde dikkate alınabileceğini kaydetti.
Yalçındağ uyum süresi istedi
'Kurumsal Yönetimde Trendleri Konuşmak' adlı konferansın açılış konuşmasını yapan Doğan Yayın Holding Yönetim Kurulu Başkanvekili Mehmet Ali Yalçındağ da yeni Türk Ticaret Kanunu'nun 2007 yılı başlarında yürürlüğe girmesini beklediklerini söyledi. Yalçındağ, "Kanunun şirketler üzerinde önemli etkisi olacak. Buna göre hazırlık içindeyiz" dedi. Yalçındağ, şirketler üzerindeki yüklerin ve maliyetlerin gereğinden fazla artırılmaması, girişimci kabiliyetini kısıtlayacak adımların atılmaması ve uyum için gereken sürenin verilmesi gerektiğini kaydetti.
SPK Başkanı Doğan Cansızlar da, kurumsal yönetim uyum derecelendirmesi faaliyetinin henüz yaygınlaşmadığına dikkat çekti.