Şener: Artırım istikrarın doğal sonucu

Moody's'in not artırımını Başbakan Yardımcısı Abdülatif Şener, 'doğal sonuç' olarak nitelerken, Hazine, 'Ekonomideki gelişmelerin sonucu' değerlendirmesini yaptı.

ANKARA - Moody's'in not artırımını Başbakan Yardımcısı Abdülatif Şener, 'doğal sonuç' olarak nitelerken, Hazine, 'Ekonomideki gelişmelerin sonucu' değerlendirmesini yaptı. Şener, gazetecilerin Moody's'in Türkiye'nin kredi notunu artırmasına ilişkin sorusu üzerine, "Bir ülkede ekonomik istikrar varsa, makro ekonomik göstergeler iyileşiyorsa kredi notunun iyileşmesi de doğal" yanıtını verdi. Hazine'den yapılan açıklamada, Moody's'in, Türkiye'nin YTL ve döviz cinsi kredi notunu 'B1 (B+)' seviyesinden 'Ba3 (BB-)'e yükselttiği, iki notun görünümünün de durağan olarak açıklandığı, 'B1' notunun görünümünün, daha önce 11 Şubat'ta durağandan pozitife çevrildiğinin ilan edildiği hatırlatıldı.
Dört kuruluş da BB'ye yükseltti
Açıklamada, "Not artırımı, Moody's tarafından, 1997 yılından bu yana ülkemiz döviz cinsi kredi notunun ilk kez 'B' kategorisinden 'BB' kategorisine yükseltilmesi açısından önem taşımaktadır. Bu not artışı ile kredi notumuz, dört kredi derecelendirme kuruluşunca da 'BB' kategorisine yükseltilmiş bulunmaktadır. Not artırımı, ülkemiz ekonomisinde kaydedilen gelişmelerin ve ileriye yönelik olumlu beklentilerin bir sonucudur" denildi. Açıklamada yer alan bilgilere göre, Moody's Türkiye ülke notu dün 'Ba3 (BB-)' pozitif görünüm, Fitch 6 Aralık 2005'te ülke notunu 'bb-' pozitif görünüm, JCR 1 Şubat 2005'te ülke notunu 'BB-' pozitif görünüm ve Standart and Poor's ise 17 Ağustos 2004'te BB-pozitif görünüm olarak ilan etmişlerdi.