Şener de kura ayar istedi

Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, serbest kur rejimine aykırı sayılmayacak şekilde kurda ayarlamanın mümkün olduğunu, bunun araçlarının ise yüzde 95 Merkez Bankası'nda olduğunu söyledi.

ANKARA - Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, serbest kur rejimine aykırı sayılmayacak şekilde kurda ayarlamanın mümkün olduğunu, bunun araçlarının ise yüzde 95 Merkez Bankası'nda olduğunu söyledi.
Şener, Ankara Sanayi Odası'nda Referans Gazetesi ve Turkcell'in düzenlediği, 'Para Politikaları ve Türkiye'nin Rekabet Gücü' konulu panele katıldı. Şener, döviz kurundaki aşırı düşüşe müdahaleye ilişkin bir soruyu yanıtlarken, cari açığa rağmen döviz bolluğu bulunduğunu belirtti. Türkiye'ye 2005'te gelirlerinin dışında 44 milyar dolarlık döviz girdiğini ifade eden Şener, ancak bunun yüzde 57'sinin, yani 23 milyar doların üzerindeki kısmının ya doğrudan, ya da uzun vadeli yatırım olduğunu kaydederek, "Hepsini sıcak para diye düşünmemek lazım" dedi.
'Gözden geçirilmeli'
Şener sözlerini şöyle sürdürdü: "Buna rağmen kuru aşağı yukarı hareket ettirmek mümkün mü, serbest kur rejimine aykırı sayılmayacak şekilde ayarlama yapmak mümkün mü, mümkün... Gözden geçirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bunun araçları da yüzde 95 Merkez Bankası'ndadır. Ancak Merkez Bankası'nın bağımsızlığı da temeldir. Rezerv artırmak da bir yol olabilir. Ama başka para politikası araçları da var." Şener, Merkez Bankası Başkanlığı için Devlet Bakanı Ali Babacan dışında diğer bakanların konuşmamaları konusunda mutabakat olduğunu söyledi. Şener, tekstilde KDV indirimi ve memura ek zammın, programı bozduğu yönündeki haberler üzerine, "Programın bozulduğu tartışmaları doğru değil. Yapılan düzenlemeler, bütçe içinde yapılmaktadır" dedi. Şener, BDDK Başkanlığı'na kimin atanacağının sorulması üzerine de, bu konuda bir kararname hazırlanmadığını belirtti.