Şener: Derviş söyleyince haber oluyor

Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Abdüllatif Şener, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Başkanı Kemal Derviş'in 'cari açık' konusundaki uyarılarına, "Cari açığı zaten uzunca bir süredir takip ediyoruz.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Abdüllatif Şener, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Başkanı Kemal Derviş'in 'cari açık' konusundaki uyarılarına, "Cari açığı zaten uzunca bir süredir takip ediyoruz. Ama ekonomide başka değişimler var. Bu değişimler, bu açığın finansmanıyla bağlantılı" yanıtını verdi. Abdüllatif Şener, başta Merkez Bankası Başkanı olmak üzere tüm ekonomi bürokratlarının hükümete herhangi bir kur riski bulunmadığını söylediğini de açıkladı.
AKP hükümetinin de uygulamaya devam ettiği ekonomi programının mimarı olan Kemal Derviş'in, cari açığa dikkat çekerek 'kura müdahale şart' uyarısında bulunması tartışılmaya devam ediyor. Şener, kendisinin de Derviş'inkine benzer uyarıları dile getirdiğini söyledi.
'Ekonomide başka değişimler var'
Bakan Şener, önceki gün Meclis'te gazetecilerin Kemal Derviş'in açıklamalarına ilişkin sorularına, "Ben deyince haber olmuyor, Kemal bey deyince haber oluyor" esprisiyle yanıt verdi. Cari işlemler açığını uzunca bir süredir zaten takip ettiklerini vurgulayan Abdüllatif Şener, "2004 ve 2005 yıllarında cari açık yüksek seyretmiştir. Ama bu arada ekonomide başka değişimler var. Bu değişimler, bu açığın finansmanıyla bağlantılı, finansman kalemlerindeki kalite değişimiyle ilgilidir" diye konuştu.
Geçen yıl 22.8 milyar dolar cari açık oluştuğunu anımsatan Şener, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ama 44.4 milyar dolar sermaye girişi olmuş. Üstelik bunun yüzde 57'si doğrudan yabancı yatırım ve uzun vadeli sermaye girişidir. 23 milyar dolar uzun vadeli sıcak demeyeceğim sermaye girişi var. Dolayısıyla burada, bu dengeler içerisinde olayı değerlendirirken, bir şeylerin değiştiğini ülkenin farklı bir dengeler noktasına ulaştığını bilmek gerekir. Bununla birlikte bu cari açığı izlemek gerekir mi? Elbette izlemek gerekir. Döviz girdilerini, örneğin ihracatı artırmak suretiyle cari işlemler açığının daha düşük seviyede seyretmesi, dış ticaret açığının daha düşük seyretmesini sağlamaya yönelik birtakım tedbirler üzerinde çalışabilir mi? Elbette... Biz de zaten bunları yapıyoruz."
'Bol para girişi varsa döviz düşer'
Şener, dövizin düşmesinin ne anlama geldiğini, "Döviz bir mal gibidir; bolsa değeri düşer. Eğer dövizin değeri düşüyorsa bu, bol para girişi vardır demektir" diye açıkladı.
Cari açığı azaltacak tedbirlerin olabileceğini, bütün ihracatçıların önlerine kuru getirdiğini anlatan bakan Şener, "Bu noktada da serbest kur rejimi var. Türkiye, bu serbest kur düzenini devam ettirecek. Serbest kur düzeni içerisinde, kuru yukarıya çekebilecek bazı önlemler olabilir. Ama bu önlemler büyük çoğunlukla Merkez Bankası politikalarıyla ortaya çıkar. Merkez Bankası da bağımsızdır, biz de bu bağımsızlığına önem veriyoruz" diye konuştu.
Bakan Şener, Merkez Bankası Başkanı ve tüm ekonomi bürokratların katılımıyla yapılan iki ayrı Ekonomik Koordinasyon Kurulu toplantısında "Bu kur, risk midir değil midir?" diye sorduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:
"Bu toplantıların bir tek gündem maddesi vardı, cari denge ve kur politikaları. Başta Merkez Bankası Başkanı olmak üzere tüm bürokratlar, Türkiye'nin yeni bir denge noktasında olduğunu, hiçbir risk unsuru taşımadığını çok açık şekilde anlattı. Üstelik bu söylediğim altı ay öncesinde olan bir şey." "Derviş'in söylediğinde yeni birşey yok" diyen Şener, "Kur biraz yukarıda olsa iyi olur diyor. Ben de bunu dile getirdim" diye sözlerini tamamladı.