Şener: Disiplin iki yıldır sürüyor

Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, teşvik resti çeken IMF'ye 'Teşvikleri uzun dönemli hesap yaparak değerlendirin' çağrısı yaptı. Başbakan Yardımcısı Şener...

ANKARA - Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, teşvik resti çeken IMF'ye 'Teşvikleri uzun dönemli hesap yaparak değerlendirin' çağrısı yaptı. Başbakan Yardımcısı Şener, CNN Türk'te katıldığı programda, IMF'den, teşvik verilen il sayısını artıran düzenlemeye gelen itirazı değerlendirdi.
Şener, teşviklerin uzun dönemli hesaplar yapılarak değerlendirilmesini istedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya'da teşviklerin bütçeye yükünün 1.5 katrilyon lira olacağına yönelik sözlerinin hatırlatılması üzerine şunları söyledi: "Tüm düzenlemelerde bizim açımızdan bütçe dengelerinin bozulmaması esastır. Bir düzenleme ile ilgili konuda hemen maliyetin ne olacağına yönelik sorular geliyor. İki yıldır yapılan düzenlemelerin hiçbirinde mali disiplin bozulmadı. Hükümet bütçe disiplini açısından kararlı" dedi.
'Beş yıldır yatırım yok'
Daha önce teşvik kapsamına alınan 36 ile ne kadarlık yatırım geldiğine yönelik sorulara net yanıt vermeyen Şener, dünyanın birçok ülkesinde bu tür teşviklerin verildiğini, farklı teşvik sistemlerinin geliştirilebileceğini, bölgesel teşviklerin yanlış olduğunu söyledi. Türkiye'ye beş yıldır hiç yatırım yapılmadığını, yatırımların Balkanlar, Rusya ve Çin gibi ülkelere gittiğini belirten Şener, "Son yapılan değerlendirmelerde 36 ile verilen teşviklerin yatırım potansiyelini artırdığı görülmüştür" dedi. Şener, IMF ile stand-by anlaşmasının üç temel şartı olan Bankacılık Yasası, Gelir İdaresi Reformu ve Sosyal Güvenlik Reformu ile ilgili herhangi bir sorun olmadığını, kısa sürede bu tasarıların Meclis'e sevk edileceğini söyledi.
'Telsim yasayı bekliyor'
Kredi kartları ile ilgili çalışmanın devam ettiğini söyleyen Şener, kendisinin de kredi kartı kullandığını, ancak hiçbir zaman faturalarını taksitlendirmediğini, faturasının tamamını ödediğini söyledi. Kredi kartları ile ilgili düzenlemeye ihtiyaç bulunduğunu ifade eden Şener, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) el koyduğu şirketlerin satışı ile ilgili soruları da yanıtladı. Şener, özellikle Telsim ve Star'ın satışını kolaylaştırmak üzere çıkarılmak istenen yasa tasarısında alt komisyonda bazı değişikliklerin olacağını kaydetti. Şener, yasanın Meclis'ten çıkmasının ardından şirketlerin satış işleminin yapılabileceğini belirtti ve "Bir taraftan özelleştirme çabaları içindeyken, diğer taraftan TMSF'nin elinde bulunan şirketlerden dolayı devletleştirmeden haz duymuyoruz" dedi.