Şener: Ekonomimiz en büyüklerden biri

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, 2005 sonu itibarıyla 363 milyar dolarlık milli gelire sahip olan Türkiye'nin, bu haliyle dünyanın büyük ekonomileri arasında olduğunu söyledi.

SİVAS - Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, 2005 sonu itibarıyla 363 milyar dolarlık milli gelire sahip olan Türkiye'nin, bu haliyle dünyanın büyük ekonomileri arasında olduğunu söyledi.
Abdüllatif Şener, çeşitli ziyaretlerde bulunmak için Sivas'a gitti. Bir ekonominin büyüklüğünün milli gelirindeki büyüklüğüyle ölçüldüğünü ifade eden Şener, "Türkiye, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ülkeleri içerisinde en yüksek büyüme oranını yakalayan ülke konumunda bulunuyor" dedi.
Geçtiğimiz üç yıl içinde ekonomideki büyüme trendinin de yüksek olduğunu belirten Şener, şöyle devam etti: "1950'li yıllardan bugüne kadar dört yıllık periyotlar itibarıyla en yüksek büyüme oranlarını yakalayan Türkiye, 1970 yılından bugüne kadarki en düşük enflasyon oranına ulaştı. Kamu finansman dengeleri kuruldu. Maastrich Kriterleri'ne göre devletin gelir ve giderleri arasındaki fark, yani bütçe açığının milli gelirin yüzde 2'sini geçemeyeceği öngörüldüğü halde, şimdi bütçe açıkları milli gelirin sadece yüzde 2'sine düştü. Yani bütçe açığı, Avrupa Birligi'nin temel kriterinin de altına düştü."
Kamu kesimi borçlanma gereği olarak ifade edilen toplam kamu dengesinde 2006'da Türkiye'nin, tarihinde ilk kez fazla vereceğine işaret eden Abdüllatif Şener, "Bu rakamlar, Türkiye'nin geleceğe güvenle yürüdüğünü gösteren temel rakamlardır" dedi.