Şener: Ekonomiyi bilmiyorlar

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, 2004 yılında gerçekleşen yüzde 9.9'luk büyümeye ilişkin eleştiride bulunanları 'ekonomiyi bilmemekle' suçladı.

ANKARA - Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, 2004 yılında gerçekleşen yüzde 9.9'luk büyümeye ilişkin eleştiride bulunanları 'ekonomiyi bilmemekle' suçladı. Konu ile ilgili soruları yanıtlayan Devlet Bakanı Şener, açıklanan yüzde 9.9'luk büyümenin geçen yıla ait olduğunu hatırlatarak, "Dolayısıyla 2004 yılının bütün makro rakamları belli olmuştur. Bu yüzden bu yüksek büyümenin makro göstergelere ilave herhangi bir etkisi olmaz" dedi.
2005 yılı için öngörülen yüzde 5'lik büyümenin daha yüksek çıkacağına ilişkin görüşler bulunduğunun hatırlatılması üzerine de Şener, bu yöndeki değerlendirmelere katılmadığını belirtti.
'Varsayımlar değişmedi'
Açıklamasında Türkiye'nin büyüme hedeflerine de değinen Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, "2005 yılı için büyüme yüzde 5 olarak hedeflenirken, 2004 yılındaki büyümenin zaten yüzde 10 olacağı varsayımından hareket edilmişti. Varsayımlarda bir değişiklik yaşanmadı" diye konuştu.
'Büyümenin balon olduğu' yönünde yapılan eleştirilere katılıp katılmadığına ilişkin bir diğer soru üzerine de Bakan Şener, "Büyümeye ilişkin yapılan eleştirilerin hepsi ekonomiyi bilmeyen kişiler tarafından söylenmiş olan şeyler. Ekonomi gayet sağlıklı bir rotada gitmektedir. Büyüme, üretim artışıyla, özel sektörün dinamizmiyle sağlanmıştır" dedi.