Şener: Hac ücreti enflasyon göstergesi

Partisinin 'gizli ajandası' olmadığını söyleyen Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, "AKP ideoloji dayatan veya rant dağıtan parti değil, olmayacaktır" dedi.

ANKARA - Partisinin 'gizli ajandası' olmadığını söyleyen Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, "AKP ideoloji dayatan veya rant dağıtan parti değil, olmayacaktır" dedi. Şener, enflasyonun düştüğünü örneklerle açıklarken hac ücreti, kadın penyesi gibi örnekler verdi. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın yurtdışında olması nedeniyle Başbakanvekili sıfatıyla AKP grup toplantısının açılışında konuşan Şener, partisinin siyasi duruşunu programdan alıntılarla anlattı ve 2005 bütçesi hakkında değerlendirmeler yaptı. Programın giriş bölümünde, "AKP sadece AKP'ye oy verenlerin partisi değil, tüm halkın partisidir" denildiğine dikkat çeken Şener şöyle dedi:
"Baştan sona bu ifadelerde bu duyarlılık AKP programına sinmiştir. Programının sonuç bölümünde, 'Bizim demokratik anlayışımızda farklılıkların birbirine dönüşme zorunluluğu yoktur'. Son cümlesi ise: 'AKP ideoloji dayatan veya rant dağıtan bir parti değildir, olmayacaktır.' AKP kurulurken bu ilkelerle yola çıkmıştır, bugün de AKP aynı ilkelerde yoluna devam etmektedir. Değişik vesilelerle 'AKP'nin gizli ajandası mı var?' diyenler bilmeli ki AKP'nin ajandası açık ve bu ajandada yalnızca halkımızın refahı var."
'İşsizlik artmadı'
Şener, ekonomideki olumlu gelişmeleri ayrıntılı olarak sıralarken, 'İyi de ekonomideki bu olumlu gelişmeler halka yansıyor mu?' denildiğini anımsatarak, ilk olarak işsizlikle ilgili eleştirinin geldiğini belirtti. Abdüllatif Şener, "Ama buradan hareketle en azından şunu söyleyebiliriz, üç yıllık AK Parti iktidarı döneminde işsizlik artmamıştır, var olan işsizlerin üzerine ilave yeni işsizler bindirilmemiştir" dedi.
'Bazı mallarda ciddi düşüş oldu'
Makro rakamlardaki iyileşmelerin halka yansımadığı eleştirilerine de değinen Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Abdüllatif Şener, bazı mallarda ciddi düşüşler kaydedildiğini vurguladı ve bir dizi örnek verdi. Fiyatı ucuzlayan ürünlere fotoğraf makinesi, televizyon, bulaşık ve çamaşır makinesi, uçak seyahat ücretleri, kadın tişörtü, internet, elektrikli küçük ev aletleri ve hacca gidiş ücretlerini örnek gösteren Abdüllatif Şener, "Halkın düşen fiyatları hissetmediğini düşünmek mümkün değil. 'Halka ne yansıdı' denildiğinde hemen ev kadınlarına sorabilirsiniz çamaşır makinesi, deterjan ürünleri ucuzladı mı, ucuzlamadı mı diye. Bu sorunun cevabını en iyi bu ürünleri kullananlar bilir" dedi.