Şener: Hedef 1.5 trilyon dolarlık milli gelir

Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, 2004 yılı sonu itibarıyla Türkiye milli gelirinin 300 milyar dolar civarında olduğunu belirterek, ''2020 yılında milli gelirimiz 1.5 trilyon dolar olacaktır'' dedi.

AFYONKARAHİSAR - Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, 2004 yılı sonu itibarıyla Türkiye milli gelirinin 300 milyar dolar civarında olduğunu belirterek, ''2020 yılında milli gelirimiz 1.5 trilyon dolar olacaktır'' dedi.
Partisinin Afyonkarahisar İl Kadın Kolları birinci olağanüstü kongresinde konuşan Şener, şunları söyledi: ''2001'de 144 milyar dolarlık milli gelire sahip olan Türkiye, 2004 sonu itibarıyla 300 milyar dolara yakın büyük milli ekonomiye sahip hale gelmiştir. Ama bu rakamlar bizi tatmin etmiyor. Büyük, güçlü bir ülkeyiz, güçlü bir ekonomiye sahip olabilme potansiyeline sahibiz, bu potansiyeli ortaya çıkarmak zorundayız.''
Hedeflerinin trilyon dolarlarla telaffuz edilen bir milli gelire sahip olmak olduğunu kaydeden Şener, sözlerine şöyle devam etti: "2020'de Türkiye'nin milli geliri 1 trilyon 139 milyar avro olacaktır. Yani 1.5 trilyon dolar milli gelire ulaşacak. Bunun yolu halkı kandıran, popülist israfa dayalı, ekonomik rasyonaliteye uymayan ekonomi politikaları değildir. Türkiye'nin bugünü, 70 milyon insanımızın bugününü ve yarınını da dikkate alarak, izlenen sağlıklı istikrara dayalı düşük enflasyon ve sürdürülebilir yüksek kalkınma hızıyla yoluna devam eden bir ekonomidir. Biz bunu inşa etmeye çalışıyoruz."