Şener kurulları uyardı

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Adabank'ın satışına ilişkin...

ANKARA - Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Adabank'ın satışına ilişkin, "Burada TMSF ile BDDK'nın, işin başından itibaren birlikte çalışması, görüş alışverişinde bulunması, süreci ortak şekilde hazırlaması gerekir diye düşünüyorum" dedi. Bakan Şener, 'Birleşmiş Milletlerin Binyıl Kalkınma Hedeflerinin Yerelleştirilmesi' konulu toplantının çıkışında, Adabank'a ilişkin soruları yanıtladı.
BDDK'ya telefon açtı
Şener, sorular öncesinde BDDK Başkanı'nı telefonla arayarak kısa bir süre bilgi aldı. Ardından Adabank hisselerinin satılabileceğinin daha önceden TMSF tarafından ifade edildiğini hatırlatan Şener, bunun, yeni bir bankacılık lisansı verip vermeme anlamı taşıyıp taşımayacağı tartışmalarına neden olduğunu kaydetti.
Konunun bu ikinci boyutu ile BDDK'yı ilgilendirdiğini söyleyen Şener, "Yani TMSF, alacaklarına mahsuben, bir bankanın hisselerini satabilir. Bu hisseleri alanlara, lisans verilip verilmeyeceği kararı BDDK'nındır. Bu durumda mevzuata bakmak lazım. BDDK'nın yetkilerine bakmak lazım. Bankacılık Yasası'nda kimlerin bankacılık yapabileceğine dair ayrıntılı bir düzenleme var" diye konuştu.
Bakan Şener, dolayısıyla TMSF ile BDDK'nın işin başından itibaren birlikte çalışması, görüş alışverişinde bulunması, süreci ortak hazırlaması gerektiğini düşündüğünü söyledi. Siyasi otorite olarak sisteme yeni bir banka girişini nasıl karşıladıklarına ilişkin soru üzerine de Bakan Şener "Bu konuyu yeni bir banka girmesi şeklinde düşünmemek lazım. Zaten var olan bir banka var" dedi.