Şener: Petrol fiyatlarının etkisi 1 puan

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, 2005 yılındaki yüzde 7,6'lık büyümenin, Türkiye ekonomisinin dinamikliği ve rekabet gücünden kaynaklandığını söyledi.

ANKARA - Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, 2005 yılındaki yüzde 7,6'lık büyümenin, Türkiye ekonomisinin dinamikliği ve rekabet gücünden kaynaklandığını söyledi. Şener, 2005 yılında petrolün maliyetinin 40 dolar olarak hesaplandığını, ancak petrol fiyatlarının 50 doları aşması nedeniyle 7 milyar dolar civarında bir ek yük ortaya çıktığını anlattı.
Şener, artan petrol fiyatlarının, enflasyon oranını etkilediği gibi büyüme oranını da 1 puan aşağı çektiğine işaret etti. İnşaat sektörünün 2002 ve 2003 yıllarında küçüldüğünü, şimdi ise belirgin bir büyümeye ulaşıldığına dikkati çeken Şener, konut kredileri stokunun 2002 yılında 464 milyon YTL iken 15,3 milyar YTL'ye ulaşmasının da bunun bir göstergesi olduğunu söyledi.
Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, gerçekleşen bu büyümede son çeyrekteki sanayi büyümesinin, önceki çeyreklerdeki tarım sektörüyle ilgili revizelerin de etkisi olduğunun hesaba katılmasını istedi.
'AB hesabıyla yüzde 25 artar'
Şener, Türkiye'nin kişi başına milli gelirinin 5 bin doları aşmasının da sevindirici olduğunu vurgularken, "TÜİK, hesaplamalarını AB standartlarına uyumlaştırma yönünde çalışmalar yapıyor. AB standartlarında hesaplamalar yapıldığında, milli gelir yüzde 25 daha yüksek çıkabilir" dedi. Şener, soru üzerine 'büyümenin sürdürülebilirliği' konusunda bir sorun görmediğini de bildirdi.
'İnşaat sektörünün katkısı çok'
İnşaat sektöründeki 21,5'lik büyümeye de değinen Şener, ekonomideki büyüme rağmen inşaat sektörünün 2002 yüzde 5,6, 2003 yılında yüzde 9 küçüldüğünü söyledi. Bakan Şener, 2004 yılında ise ekonomi yüzde 9,9 büyüdüğü halde inşaat sektörünün yüzde 4,6 büyüdüğünü, 2000 yılından bugüne kadar ilk defa inşaat sektöründeki büyümenin genel büyümenin üzerinde gerçekleştiğini kaydetti. Abdüllatif Şener, şöyle konuştu: "İnşaat sektöründe önceki yıllara göre şimdi tam tersi bir durum yaşanıyor. İnşaat sektöründeki canlılık ekonomik büyümeyi de yukarıya doğru çekiyor. Bu, kamu yatırımlarından etkilendiği gibi özel inşaatlardan da etkileniyor. İnşaat sektöründe neler olup bittiğine en önemli göreceğimiz rakam aslında konut kredileridir. Mesela 2002 yılında konut kredileri stoku 464 milyon YTL'dir. 2005 yılı sonu itibariyle aynı rakamın 12 milyar 257 milyon YTL olduğunu görüyoruz. Bu da, 2002 yılına göre en az 25 kat artışı ifade ediyor. 17 Mart 2006 tarihi itibarıyla konut kredileri stoku toplam 15 milyar 357 milyon YTL'ye ulaştı."