Şener: Satış geliri borcu karşılamıyor

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Telsim'in 4.55 milyar dolara Vodafone'a satışını...

ANKARA - Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Telsim'in 4.55 milyar dolara Vodafone'a satışını "Bu fiyat en azından beklentileri karşılamıştır" şeklinde değerlendirerek, rekabet ortamında yapılan ihalenin hayırlı olmasını diledi.
Şener, TMSF ile Motorola arasında yapılan anlaşma gereği bu bedelin 910 milyon dolarının (yüzde 20'si) Motorola'ya verileceğini de söyledi. Piyasa koşulları ve ekonomik istikrarın özelleştirmede fiyatların iyi olmasına yol açtığını anlatan Bakan Şener, ekonomide istikrar yokken hiçbir şeyin değerine gitmediğini kaydetti. TMSF'nin 20'nin üzerindeki bankanın Fon'a devredilmesiyle 28 milyar dolar ödeme yaptığını, bu bedelin faizleriyle 46 milyar doları bulduğunu hatırlatan Şener, tahsilata başlanan 2001 ile 2003 sonu arasındaki dönemde sadece 1.6 milyar dolar tahsilat gerçekleştirilebildiğini belirtti.
İmar Bankası'nın Fon'a devri nedeniyle mevduat için yapılan ödemelerin 6 milyar doları aştığını açıklayan Şener, son 1 ayda bonodan mevduata geçenlere yapılan ödemenin 1 trilyon lira olduğunu, bonolarla ilgili yargı sürecinin sona ermediğini söyledi. Şener, şöyle devam etti: "İmar Bankası'nda bu yükün gerçek boyutlarını şu anda kestirmek mümkün değil. Uzanlara ait şirketlerin satışından önemli gelirler elde edildi. Ancak, bu grubun Hazine'ye borçları sadece İmarbank'tan kaynaklanmıyor. Tüm şirketlerin büyük vergi borçları var. Tüm bu satışların grubun borçlarını karşılamaya yetmeyeceğini söyleyebiliriz."
'4-5 milyar dolar öder'
Fon'un ödemelerini Hazine'den karşıladığını, dolayısıyla Hazine'ye borcu olduğuna dikkat çeken Şener, nakit fazlalığı oluştukça Hazine'ye borcunu ödeyeceğini ve son bir yılda önemli miktarda ödeme yaptığını vurguladı. TMSF'nin bu yıl yapacağı ödemelerin muhtemelen 4-5 milyar doları bulabileceğini açıklayan Şener, bu şirketlerin vergi borçlarıyla ilgili tahsilatın köy içme suyu ve yollar gibi yatırımlara kullanılacağını söyledi.