Şener: Serdengeçti iyi ama yeri dolabilir

Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti'nin görevini iyi yaptığını, ancak bu işi yapacak çok kişi olduğunu söyledi.

ANKARA - Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti'nin görevini iyi yaptığını, ancak bu işi yapacak çok kişi olduğunu söyledi.
CNN Türk'te katıldığı Ankara Kulisi'nde, 13 Mart'ta görev süresi dolacak olan Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti'nin yeniden bu göreve atanıp atanmayacağı tartışmaları sürerken, hükümete yakın bazı basın organlarının kötüleme kampanyası yürüttüğünün hatırlatılması üzerine Şener, "Sayın Serdengeçti görevini yapmıştır. İyi de yapmıştır" dedi.
Serdengeçti ile ilgili olumlu izlenimi olduğunu belirten Şener, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Ama bir başka şey de var. 'Aman başkası asla olamaz Merkez Bankası'nın başında', denildiği zaman, ben bunu şöyle algılıyorum; sanki Türkiye Cumhuriyeti'nin insan yetiştirme gücüne bir zaaf atfetme gibi algılıyorum. Serdengeçti olabilir, devam edilebilir ama Türkiye'de Merkez Bankası Başkanlığı yapacak çok sayıda insan olduğuna da inanalım."
'Galataport'ta hassas davrandım'
Şener, "Bir adayınız var mı" sorusuna, "Aklımda hiçbir aday yoktur. Ben bu konuda tamamıyla nötr durumdayım" diye konuştu.
Galataport ihalesiyle ilgili Yüksek Planlama Kurulu (YPK) kararını imzaya açmamasına ilişkin sorular üzerine Şener, konu hakkında karar mercii olan YPK sekretaryası kendisine bağlı olduğu için, konu üzerinde hassasiyetle durduğunu söyledi.
Hakkındaki, 'Kabinenin ombudsmanı' nitelemesini tebessümle karşılayan Şener, her bakanın kendisiyle ilgili konuların hukuka uygunluğunu denetlediğini belirtti. 'Bazı ihaleleri siz başka bakanlardan daha mı titiz inceliyorsunuz' sorusu üzerine Şener, bakan olarak her gün yaklaşık 30 belgeye imza attığını, siyasiler olarak en çok, attıkları imzalardan sorumlu tutulmalarına karşın, en az zamanı da imzalara gösterdiklerini ifade etti.
Hükümetin özelleştirme uygulamalarının çok sık yargıdan dönmesinin anımsatılması üzerine Şener, yapılan özelleştirmelerin mevzuata uyulmadan yapıldığını söylemenin mümkün olmadığını savundu. Özelleştirmelerin yargıda iptal edilmesi konusunda başka sorun bulunduğunu kaydeden Şener, şöyle konuştu:
"Bizde kurumların kendi iç kültürleri vardır. Ekonomi yönetimiyle ilgili kurumlar olayı salt ekonomiyle ilgili değerlendiriyor, dolayısıyla duyarlılıkları da o yönde. Yargıdaki duyarlılık ise farklı yönde. O nedenle, ekonomik kurumlar yargı mensuplarıyla değişik vesilelerle bir araya gelmeli."