Şener: Sezer'e katılmıyorum

Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in TMSF'nin elindeki medya kuruluşlarının satışına ilişkin yasayı veto gerekçelerine katılmadığını söyledi.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

KIZILCAHAMAM - Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in TMSF'nin elindeki medya kuruluşlarının satışına ilişkin yasayı veto gerekçelerine katılmadığını söyledi. Şener, yabancı sermayenin radyo ve televizyon kuruluşlarının satışında sınırlama getirdiklerini söyledi.
Sezer'in gerekçelerini bütünüyle okuduktan sonra ilgililerle değerlendirme yapacaklarını vurgulayan Sezer, yasanın aynen çıkartılmasının düşünülebileceği gibi, bir başka formül üzerinde de durabileceklerini söyledi.
Şener, partisinin Kızılcahamam'daki 4. istişare toplantısında Cumhurbaşkanı Sezer'in veto ettiği yasaya ilişkin soruları yanıtladı. Sezer'in uzun bir iade gerekçesi olduğunu, henüz tamamını inceleyemediğini vurgulayan Şener, incelemeden sonra ne yapılacağına karar vereceklerine söyleyerek şöyle devam etti:
"Aslına bakarsanız, mevcut hukuk düzenimizde yabancı sermayenin medya kuruluşlarına girişi vardır. Şu anda yüzde 25 ile sınırlıdır. Diğer ülkelere baktığımızda ise yabancıların medya kuruluşlarına girişlerine imkân tanıyan hükümler vardır. Bizim açımızdan AB uygulamaları önemli. Prensip olarak AB ülkelerinin tamamında medya kuruluşlarını sınırsız açmışlardır. Yani bir Alman İngiliz medyasına, bir Fransız Alman medyasına herhangi bir sınırlama olmaksızın rahatlıkla girmektedir. AB ülkeleri dışında yabancı sermaye açısından farklı uygulamalar vardır. Bir kısmında sınırlama, bir kısmında ise hiçbir sınırlama yok. Bizim yaptığımız ise yabancı sermayenin girişini sınırsız olarak serbest hale getirmiyor."
Yabancıya yerel kanal yasak
Abdüllatif Şener, bu yasanın radyo-televizyon kuruluşlarını yabancı sermayeye açtığını, ancak bu konuda sınırlamalar getirdiğini de belirtti. Şener yabancı sermayenin ulusal kanalların toplamının yüzde 25'ini geçemeyeceğini anımsatarak, "Ayrıca yerel ve bölgesel yayın kuruluşlarına yabancı sermaye giremeyecek. Bu çerçevedeki düzenleme Türkiye'nin ihtiyaçlarına uygundur" diye konuştu.