Şener, sıcak para için ihtiyati rezerv önerdi

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, sıcak paranın ani çıkışının sorunlar yaratabileceğinin konuşulduğunu hatırlatarak, "Spekülatif hareketler için ihtiyati ek rezervler oluşturulması düşünülebilir" dedi.

ANKARA - Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, sıcak paranın ani çıkışının sorunlar yaratabileceğinin konuşulduğunu hatırlatarak, "Spekülatif hareketler için ihtiyati ek rezervler oluşturulması düşünülebilir" dedi.
Borsa Yatırımcıları Derneği'nin yayını olan BORYAD dergisine bir değerlendirme yapan Şener, Türkiye'ye gelen sıcak para miktarının arttığının kamuoyunda da konuşulduğunu ve ani çıkışın sorunlar yaratabileceğine işaret edildiğini belirterek "Gerekirse bu tür spekülatif hareketler için ihtiyati ek rezervler oluşturulması düşünülebilir. Ancak 2001 öncesinden farklı olarak ülkemiz artık dalgalı kur rejiminde. Kurun ani sermaye çıkışlarına tepki verecek olması bu tür hareketleri caydırabilir" dedi.
Bakan Şener, Türkiyenin global piyasalardaki olumsuz gelişmeleri önleyemeyebileceğini ancak ekonominin böylesine gelişmelerden olabildiğince az etkilenecek bir yapıya büründüğünü bildirdi.