Şener, yabancı bankalara sınırdan yana

Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, bankacılık sektöründe yabancı sermayeye sınır gerektiğini söyledi, bu sınırı da sektör toplamının yaklaşık yüzde 20'si olarak işaret etti.

ANKARA - Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, bankacılık sektöründe yabancı sermayeye sınır gerektiğini söyledi, bu sınırı da sektör toplamının yaklaşık yüzde 20'si olarak işaret etti. Şener, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından veto edilen TMSF'nin elindeki medya kuruluşlarının satışıyla ilgili yasanın Plan Bütçe Komisyonu'ndaki görüşmelerinin ardından soruları yanıtladı. Şener, dün Milliyet gazetesinde yer alan, "Bankacılık sektöründe yabancıların payı yüzde 20 ile sınırlanmalı" açıklamasının, şahsi görüşü olduğunu söyledi.
Yabancı sermaye ve doğrudan yabancı yatırımlarla ilgili olarak dünyada farklı değerlendirmeler bulunduğunu kaydeden Şener, bankacılık sektörüne yabancı sermaye girişinin sınırlandırılması yönündeki düşüncesini hükümetle veya Başbakan Tayyip Erdoğan ile paylaşmadığını belirterek şöyle konuştu: "Ancak, dünyada değişik ülkelerdeki bankacılık sektörüne yabancı sermaye girişini incelediğinizde, özellikle İngiltere, Almanya, İtalya, Fransa gibi ülkelerde yabancı payının yüzde 5-10 seviyesinde olduğunu görürsünüz. Hatta bazı ülkelerde bu sınırlama, yasal düzenlemelere de tabi tutuluyor. Böylece, bankacılık sektöründe yabancı payının artmasıyla çıkabilecek sorunları başta önlemeyi amaçlıyorlar. Gelişmekte olan ülkelerde yabancı payı yüzde 80'in üzerine çıkmış durumda. Bu yapıya bakıp yorum yapmak mümkün. Türkiye'de halen sektörde yabancı sermaye payı, son satışlarla yüzde 15'e çıkıyor. Yapı Kredi'yi dahil ettiğinizde yüzde 15'in biraz daha üzerine çıkacak."
'Yabancının payı hâlâ makul düzeyde'
Mevcut duruma göre bankacılık sektöründeki yabancı payının hâlâ makul olduğunu düşündüğünü kaydeden Şener, "Sınırlama konulmalı şeklindeki sözlerim, kalıcı, uzun vadeli ve sektörün sağlıklı, ülkenin menfaatlerine en uygun yapıda oluşturulması açısından düşündüğüm, bireysel olarak ifade ettiğim görüşlerdir" dedi. Şu anda sektöre giren yabancı sermayeye sınırlama konulamayacağını vurgulayan Şener, yüzde 20'lik oranın da konuşulup tartışılacağını belirtti. Şener, bankacılık yasa tasarısını haziran sonuna kadar yasalaştırmayı hedeflediklerini belirtti. TMSF Başkanı Ahmet Ertürk de, soru üzerine medya sektöründe yabancıya hisse sınırı getirilmesinin Star TV başta olmak üzere, TMSF'nin elindeki medya kuruluşlarının satışını etkileyeceğini söyledi.
Vetolu yasa değişti
TMSF'nin elindeki medya kuruluşlarının yabancılara satışının önünü açan yasada, Cumhurbaşkanı Sezer'in veto gerekçeleri doğrultusunda değişiklik yapıldı. TV ve radyolarda yabancıların sahip olabileceği hisseyi yüzde 25'ten yüzde 100'e yükselten madde metinden çıkarıldı. Düzenleme, daha sonra gündeme gelecek olan Radyo Televizyon Kanunu değişikliği ile gerçekleştirilecek. İki maddeden oluşan yasanın diğer maddesinde de veto doğrultusunda değişikliğe gidildi. Bu çerçevede, TMSF'nin el koyduktan sonra sattığı varlıklarla ilgili davalarda iptal çıkması halinde varlıkların iade edilmeyip eski sahiplerine tazminat ödenmesini öngören hüküm de yasa metninden çıkarıldı. Görüşmeler sırasında AKP'li Muzaffer Baştopçu, TMSF Başkanı Ertürk'ü eleştirdi. Baştopçu, TMSF'de bazı personele 25 milyara varan ücret ödendiği iddiaları üzerine aradığı Ertürk'ten, 'şık' olmayan, 'TMSF olarak istediğimiz parayı istediğimiz kişiye veririz. Kimse bize bir şey söyleyemez, kimseyi ırgalamaz' yanıtı aldığını söyledi. Ertürk, Baştopçu'nun iddialarıyla ilgili açıklama yapmadı.