Şener: Yabancı payı yüzde 35 olur

Yabancıların Türk bankalarına ilgisinin sürdüğünü ve çok sayıda bankanın görüşme yaptığını belirten Devlet Bakan ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, görüşmelerin potansiyeli dikkate alındığında sektördeki yabancı payının yüzde 30-35'e yükselebileceğini söyledi.

ANKARA - Yabancıların Türk bankalarına ilgisinin sürdüğünü ve çok sayıda bankanın görüşme yaptığını belirten Devlet Bakan ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, görüşmelerin potansiyeli dikkate alındığında sektördeki yabancı payının yüzde 30-35'e yükselebileceğini söyledi.
Şener, bankacılık sektöründe yabancı payının Eylül 2005'te, İMKB'deki yabancı payı hariç yüzde 12.5, İMKB dahil yüzde 26.3 olduğunu, Finansbank hisse satışıyla da İMKB hariç yabancı payının yüzde 14.4'e çıktığını belirtti.
Rabobank'ın, Şekerbank olayına rağmen Türkiye'ye ilgisinin devam ettiğini ifade eden Şener şöyle konuştu: "Yunan sermayesinin ilk kez bankacılık sektörüne girmesi, Türkiye'yi güvenilir bir ülke olarak gördüğünü gösteriyor."
'Sırada beş banka var'
Halen görüşme yapan bankalar arasında Denizbank, Alternatifbank, Tekfenbank, Oyakbank ve Akbank'ın olduğunu belirten Şener, "İMKB hariç gündemdeki görüşmelerin potansiyeline göre, sektördeki yabancı payı yüzde 30-35 çıkabilir. Bunların bir kısmı olmayabilir. Ancak en azından çok sayıda bankayla yabancı sermayenin görüşmeler yapıyor olması, Türkiye'ye yönelik yabancı banka talebinin yoğun olduğunu gösteriyor" dedi.