Şener'den ihracatçıya rekabet uyarısı

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, "Eğer rekabet gücünüz yoksa ürettiğiniz malları kendi fabrikanızın bulunduğu mahallede bile satamazsınız" dedi.

İSTANBUL - Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, "Eğer rekabet gücünüz yoksa ürettiğiniz malları kendi fabrikanızın bulunduğu mahallede bile satamazsınız" dedi. Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) ihracatın sorunlarının ve çözüm yollarının ele alındığı toplantısına katılan Şener, dünyanın çok hızlı değiştiğini belirterek, "Korkunç bir sürat var, her şey değişiyor. Son 10 yıldır ise hız denizinde yüzüyoruz" diye konuştu.
Şener, sermayenin korkunç bir hızla döndüğünü belirterek, şöyle konuştu: "Eğer rekabet gücünüz yoksa ürettiğiniz malları kendi fabrikanızın bulunduğu mahallede bile satamazsınız. 5 saniyede 5 tur atıyor dünyada, 5 saniyede en kârlı piyasaya yerleşiyor. Küresel rekabetten bahsediyoruz. Küresel rekabet karşısında nasıl ayakta kalacağız. Avantajlarımızı nasıl geliştireceğiz. Değişik piyasalardaki yerimizi nasıl güçlendireceğiz. Buna odaklanmalıyız."
Girişimci sınıf önemli
Kalkınmada insan sermayesi ve kurumsal yapının önemine işaret eden Şener, yetişmiş insan gücü ve girişimci sınıfın bir ülkenin ayağa kalkması için en önemli faktör olduğunu vurguladı. Bunun Türkiye'de olduğuna ve bunun Türkiye için bir umut olduğuna işaret eden Şener, bir ülkedeki kurumların işbirliğini yaratması ve rekabet koşullarını tam sağlaması durumunda mevcut iş gücünün bu yapıdan maksimum faydalanacağını ve küresel rekabete gireceğini söyledi. İhracatın sorunlarını da bu iki unsurla anlatmanın mümkün olduğunu ifade eden Şener, "Nasıl düzenlemeler yapalım ki, ülkemiz küresel rekabete daha güçlü girsin? Yabancı ülkelerin pazarı olmak yerine nasıl kendi iç pazarımızı güçlendiririz ve dünya pazarlarına gireriz? Bunları sormalıyız" açıklamasında bulundu.
Ekonomik Koordinasyon Kurulu'nun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında 9 Şubat Perşembe günü toplanacağını bildiren Şener, toplantıda, reel sektörün sorunlarını ve beklentilerini masaya yatıracaklarını ifade ederek, toplantı öncesi sektörü bizzat dinlemeyi gerekli gördüğünü anlattı.
Şener, basın mensuplarının bazı gazetelerde yer alan kabine değişikliğine ilişkin sorularına ise "Ben konuyu ilk defa sizden duyuyorum. Bu nedenle herhangi bir yorum yapamayacağım" karşılığını verdi.
TİM Başkanı Oğuz Satıcı ise Türkiye'nin omurgası olan üretici ve ihracatçıların seslerini yeterince duyuramadıklarından şikâyet ederek, Türkiye'de ekonominin iyi gittiğini, bunun tartışılmaz bir gerçek olduğunu söyledi. Satıcı, "Ama iyi giden ekonomi maalesef biz üretici ve ihracatçılara yansımıyor. Uygulanan programın sıkıntısını çekiyoruz" dedi.