Şener'den IMF'ye: Asgari ücreti düşüremeyiz

Türkiye'nin istihdam ve rekabet gücünün artırılabilmesi için bölgesel asgari ücret, kıdem tazminatının düşürülmesi gibi tedbirler öneren IMF'ye hükümet, işçi ve işveren kesiminden yanıt geldi.

İSTANBUL/KAYSERİ - Türkiye'nin istihdam ve rekabet gücünün artırılabilmesi için bölgesel asgari ücret, kıdem tazminatının düşürülmesi gibi tedbirler öneren IMF'ye hükümet, işçi ve işveren kesiminden yanıt geldi. Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, IMF'nin asgari ücretin düşürülmesi önerisine karşı, "Böyle bir uygulama olmaz. Bu hem sosyal barışı, hem de hükümetin uyguladığı programı bozar" dedi.
IMF'nin önerisi iş dünyasının temsilcisi Türkiye İşveren Sendikaları'ndan (TİSK) destek görürken, Türk-İş Başkanı Salih Kılıç'tan sert tepki geldi. IMF'ye asgari ücretin düzeyini hatırlatan Kılıç, IMF ve Dünya Bankası'nı at gözlüğüyle bakmakla suçladı.
Bölgesel asgari ücreti, işverene maliyet açısından 49 ile yönelik teşvikle zaten uyguladıklarını belirtirten Abdüllatif Şener, IMF'nin işten atılmaların kolaylaştırılması isteğine karşı "Kanun koyucunun amacına uygun bir uygulamada sorun çıkmaz" dedi.
Bu arada IMF, enflasyon hedeflerini revize etmeyen hükümete destek verdi. 2007 hedefini tutturulabilir bulan IMF, enflasyonu yükselten unsurların değişmesiyle yıl sonu hedefine ulaşılabileceğini öngördü. (Radikal, dha)'Bölgesel ücret olmadı'
Kılıç: IMF karışmasın.

Türk-İş Başkanı Salih Kılıç ise bölgesel asgari ücretin yıllar önce denendiği halde başarılı olmadığı için kaldırıldığını belirterek, "IMF ve Dünya Bankası'nın Türkiye'ye bu kadar karışma hakkı yok" dedi.
Hükümetin IMF'nin telkinleri doğrultusunda, kıdem tazminatı kaldırmak, bölgesel asgari ücreti getirmek ve iş hayatı için önemli olan zorunlu istihdamı uygulamaya koymak istediğini savunan Kılıç, "Bunlar, iş hayatını, işçi haklarını geriye götürmeye yönelik, uluslararası sözleşmelere de aykırı uygulamalardır. " diye konuştu.


'İşgücü reformu şart'
Kudatgobilik: Uzlaşalım.

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkanı Tuğrul Kudatgobilik, Türkiye'deki işsizliğin çözümünün işgücü piyasalarında reform yapmaktan geçtiğini söyledi. Kudatgobilik, OECD ülkeleri arasında 'en yüksek işgücü maliyeti', 'en yüksek kıdem tazminatı', 'en katı işgücü piyasası' gibi engellerin istihdamın gelişmesine engel olduğunu, bu konuda yeni düzenlemeler gerektiğini vurguladı. Kudatgobilik, "IMF'nin saptamalarının bir kısmı doğru. Ancak reçete, hükümet, işçi ve işverenin elindedir" dedi.


'Yasalar gözden geçmeli'
Yalçıntaş: Sorun yasalarda.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş, IMF'nin önerileriyle ilgili "Bu politikaların oluşturulması, bazen acı dahi olsa, uygulanabilmesi için tüm tarafların konsensüsü şarttır. Ben, IMF'nin söylemini bu açıdan önemli buluyorum" dedi.
Yalçıntaş, Türkiye ekonomisinin en büyük sorununun istihdam olduğuna işaret ederek şöyle konuştu: "İstihdamda en önemli sorunlardan biri çok sert ve çalışanla çalıştıranın aleyhine olan İş Yasası ve iş kanunları... Bunların baştan sona gözden geçirilmesi lazım."