Seneye dünyanın yüzde 1'i yüzde 99'undan büyük olacak!

Seneye dünyanın yüzde 1'i yüzde 99'undan büyük olacak!
Seneye dünyanın yüzde 1'i yüzde 99'undan büyük olacak!
Dünyada zenginler ile fakirler arasındaki uçurum iyice büyüdü. İngiltere merkezli Oxfam kuruluşu tarafından yapılan gelir dağılımı araştırmasına göre, dünyanın en zengin yüzde birlik kesiminin geliri, önümüzdeki yıldan itibaren geri kalan yüzde 99'dan daha büyük olacak.

RADİKAL - İsviçre ’nin Davos kentinde başlayacak olan Dünya Ekonomik Forumu öncesinde açıklanan veriler, gelir dağılımındaki adaletsizliğin arttığını gösteriyor. Oxfam açıklamasına göre, 2009 yılında yüzde 44 düzeyinde olan en zengin yüzde birlik dilimin geliri, 2014 yılında yüzde 48’e ulaştı. 2016 yılında ise yüzde birin sahip olduğu gelir, yüzde 99’u geçecek.

Alman Der Spiegel dergisinde konuya ilişkin haberinde, tepedeki en zenginlerin durumuna bakıldığında, gelir dağılımındaki adaletsizlik daha da belirginleşiyor.

Oxfam verilerine göre, en zengin "85 kişi"nin geliri, en fakir 3 milyar 500 milyon kişinin gelirine eşit. Ancak, adaletsizlik bununla da bitmiyor; çünkü, yüzde 99’un sahip olduğu gelirin neredeyse tamamı, bu grubun en üstteki yüzde 20’lik grubun elinde bulunuyor. Gelirin geriye kalan yalnızca yüzde 5.5’lik dilimini ise yüzde 80’lik büyük grup paylaşmak durumunda kalıyor.

Gelir dağılımındaki uçurumun korkunç olduğunu belirten Oxfam Direktörü Winnie Byanyima, bunun önüne geçmek için vergi kaçakçılığının önlenmesi, işçiden daha çok sermayenin vergilendirilmesi ve asgari saat ücreti uygulamasının yaygınlaştırılması önerilerini getiriyor. (Ahmet YILDIRIM–DORTMUND/DHA)

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/127546112754613

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Seçeneklerde neden devrim yok? - 1000cucarachas

  Çözüm vergi kaçakçılığının önlenmesiymiş de, asgari ücret uygulamasıymış da mışmış! Aman mülkiyetin kutsallığına bişey olmasın, varsın altta kalanın canı çıksın! Yığınlar ellerindekini kaybetme korkusu içinde bir ömür boyu köleleşsin. Sakın -teknolojinin sunduğu olanaklarla her zamankinden daha mümkün olan- hepimizin insanca yaşayabileceği, "kapatalist olmayan" bir düzeni aklınızdan geçirmeyin. Eğer geçiriyorsanız eski kafalısınız, Stalinsiniz, Brejnevsiniz!

  Oxfam - user962182

  Mal sahibi mülk sahibi Hani bunun ilk sahibi Malda yalan mülkte yalan Var geç birazda sen oyalan.Zenginin malı züğürdün çenesini yorar.

  azhabi - user822126

  Dünyayı yönetenler zenginler, bizler yönettiğimizi sanıyoruz. Acilen kişisel servete sınırlama getirilmeli yoksa bu soygun düzeni ve ondan kaynaklanan problemler gittikçe büyüyecek