Sepette ağırlık değişti

Enflasyon sepetinde yılbaşı itibarıyla mal gruplarının ağırlıkları değişti.

ANKARA - Enflasyon sepetinde yılbaşı itibarıyla mal gruplarının ağırlıkları değişti. Güncellenen Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) sepetinde, alkollü içecekler ve tütün, giyim, ev eşyası, ulaştırma, eğlence kültür, eğitim, lokanta ve oteller ile çeşitli mal ve hizmet kalemlerinin ağırlığı arttı. Türkiye İstatistik Kurumu'ndan (TÜİK) yapılan açıklamaya göre, Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) ve TÜFE'deki mal ve hizmetlerin ağırlıkları güncellendi.
TÜFE sepetine 22 madde eklenirken, 3 madde çıkarıldı ve 423 olan madde sayısı 442'ye çıktı. ÜFE'de ise mevcut ürünlerin sepet içindeki ağırlıkları güncellendi.
TÜFE'de sakız da var
Bu arada TÜFE sepetine, krem peynir, tereyağı, sakız, puding, bitki çayları, bornoz, terlik, doğalgaz abonman ücreti, yatak bazası, yastık, klima, radyatör, ultrason ücreti, emar çekme ücreti ve dizel otomobil girdi. Ayrıca MP3 çalar, video-kamera, printer, ADSL modem, şans oyunu İddaa, özel üniversite ücreti ve kâğıt mendil de yeni sepette yer aldı. ÜFE'de tarımın ağırlığı azalırken, sanayinin ağırlığı arttı.