Serbest 'atış'

Serbest 'atış'
Serbest 'atış'
İMKB'nin yeni açtığı Serbest İşlem Platfor-mu'nda işlem gören Ostim 5 günde yüzde 701, Halk Sigorta 3 günde yüzde 284 yükseldi.
Haber: OKTAY ÖZDABAKOĞLU / Arşivi

İSTANBUL- Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) halka açık olan ama İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda (İMKB) işlem görmeyen şirketler için oluşturduğu ‘Serbest İşlem Platformu’nda bulunan iki şirketin hisselerinin performansı yatırımcıların aklını karıştırdı. Ortaklarının hisselerini Merkezi Kayıt Kuruluşu’na kaydettirmesinin ardından 10 Mayıs’ta SİP’te işlem görmeye başlayan Ostim’in 25 Mayıs’ta 2.95 TL olan hisse fiyatı, dün itibariyle 23.65 liraya çıktı. Ostim hisseleri 5 işlem gününde yüzde 701 gibi rekor oranda yükseldi. Ostim hisselerinde günlük ortalama yükseliş yüzde 50’nin üzerinde oldu. Hisselerdeki hızlı yükselişle birlikte Ostim’in 25 Mayıs’ta 53.1 milyon lira olan piyasa değeri, 1 Haziran itibariyle 425.7 milyon liraya çıktı.
Sermayesi 18 milyon lira olan Ostim’de Ostim Medya İletişim ve Ostim Ortadoğu Sanayi’nin yüzde 25’er payı bulunuyor. 1775 kişi ve kuruluş ise geri kalan yüzde 50 hisseyi elinde bulunduruyor. Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı Orhan Aydın’ın yaptığı Ostim, küçük sanayicilerin bir araya gelmesiyle kuruldu. Ostim Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi hizmet vermeye başladığı yıldan bugüne kadar 2550 atölye, 1393 işyeri ve büro, 1800 konutun inşasına imza attı. 

Halk Sigorta da uçtu
Ostim hisselerindeki yükselişte, şirketin 30 Mayıs’ta yaptığı Ayen Ostim hisselerinin satışı ile ilgili karar da etkili oldu. SİP’te 29 Mayıs’ta işlem görmeye başlayan Halk Sigorta’nın hisseleri ise 2 liradan 7.68 liraya çıktı. Halk Sigorta hisselerinde üç işlem gününde yaşanan yükseliş yüzde 284’e ulaştı. Hisselerdeki yükselişle birlikte Halk Sigorta’nın 29 Mayıs’ta 80 milyon lira olan piyasa değeri dün 307.2 milyon liraya çıktı. Sermayesi 40 milyon lira olan Halk Sigorta’nın yüzde 89,18’i Halkbank’a, yüzde 3,35’i Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifi ve Odalar’a ait bulunuyor. Ostim ve Halk Sigorta hisselerinde yaşanan yükselişte şirketlerin işlem miktarlarının düşük olmasının yanı sıra bu şirketlerin ilk defa işlem görmesi nedeniyle sağlıklı fiyat oluşumunun gerçekleşmemesi etkili oldu. İMKB’de işlem görmeyen halka açık şirketlerin finansal durumlarının ve halka açıklık yapılarının değerlendirilmesi sonucunda SPK kaydındaki şirketlerin kağıtlarının işlemleri için oluşturulan Serbest İşlem Platformu’nda gün içinde 4 kez emir toplanarak fiyat belirleniyor.

bigPara.com