Serbest bırakılmışlardı: 19 borsacı tutuklanacak

Hisse senetleri üzerinde manipülasyon yaparak haksız kazanç sağladıkları gerekçesiyle tutuklanıp ardından serbest bırakılan 19 kişi hakkında mahkeme yeniden tutuklama emri çıkardı. Zanlılardan sekizi yakalandı, 11'i aranıyor.

İSTANBUL - Borsada manipülasyon ve spekülasyon yapılarak haksız kazanç elde edildiği iddiasıyla tutuklanan ve ardından serbest bırakılan 19 kişi hakkında yakalama emri çıkarıldı. Polis resmi açıklama yapmazken, edinilen bilgiye göre söz konusu 19 kişiden dün akşam itibarıyla sekizi gözaltına alındı.
Soruşturmayı yürüten Şişli Cumhuriyet Savcısı Mecit Ceylan'ın, Şişli 6. Asliye Ceza Mahkemesi'ne 19 şüpheli hakkındaki suçlamaların tutuklanmayı gerektirir nitelikte olduğu gerekçesiyle serbest bırakılmalarına yaptığı itiraz, İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nce değerlendirildi. Mahkeme, itirazı yerinde bularak bu kişiler hakkında yakalama emri çıkardı. Ayrıca, bu kişilerin yurtdışına çıkışları da yasaklandı.
Beş kişi hâlâ tutuklu
Polis ise söz konusu kişileri yeniden yakalamak için harekete geçti. Haklarında tutuklama kararı çıkarılan 19 kişiden üçü önceki gün, beşi ise dün yakalandı. Soruşturma kapsamında gözaltına alınan 23 kişi, savcı Ceylan'ın tutuklanmaları istemiyle 8 Temmuz günü Şişli Nöbetçi 6. Asliye Ceza Mahkemesi'ne sevk edilmişti. Bu kişilerden Mecnur Çolak, Yalçın Kaya, M. Tahir Görpeoğlu, Can Dilmener ve Murat İlgeç, 'nitelikli dolandırıcılık', 'cürüm işlemek amacıyla teşekkül oluşturmak' ve 'kara para aklamak' suçlamalarıyla tutuklanmıştı. 18 kişi ise serbest bırakılmıştı.
Kimler gözaltındaydı
Savcılık ve Emniyet yetkilileri temmuz ayı başında yapılan geniş kapsamlı gözaltı operasyonundaki isimleri açıklamamasına karşın o dönem soruşturmayı yürüten birimlerden edinilen bilgiye göre, söz konusu dönemde gözaltına alınanların bazılarının isimleri ise şöyle sıralanmıştı:
"Mithat Karaman, Mustafa Görpeoğlu, Ertan Yılmaz, Behçet Erdem, Hakan Işın, Davut Eskinazi, Ahmet Özgür, Aycan Ferit, Halit Acartürk, Yavuz Koç, Ömer Bölükbaş, Ragıp Arsan, Şevket Aksoy, Haldun Aygün, Cihan Sütşurup, Sezgin Ayık, Sefer Emanet, Tanju Kambur, Ayşegül Tuncer."
3 Temmuz günü başlayan operasyon kapsamında 35 gözaltı ve 131 kişinin malvarlığına ihtiyati tedbir konulmuştu. Edinilen bilgiye göre 7 Temmuz'da gözaltına alınan kişi sayısı 60'a yükseldi. Soruşturma sonucu beş kişi dışında diğerleri serbest bırakılmıştı.
Soruşturmalarda Lio, Ünal Tarım, Mert Gıda, Okan Tekstil ve Koniteks'in ortaklarından yapılan işlem karşılığı komisyon aldığı bilgisi de vardı.
Operasyon nasıl yapılıyor?
Borsada oluşturulan ekipler sayesinde operasyonlar yürütüldü. Edinilen bilgiye göre söz konusu operasyonlar için şu hazırlıklar yapıldı:

  • Genelde işlem hacmi düşük kolay yönlendirilebilen bir şirket seçiliyor.
  • Operasyonu için grup üyelerinden para toplanıyor.
  • Manipülasyon yapılacak şirketlerle anlaşma yapılıyor.
  • Söz konusu hissede alım veya satıma başlanıyor.
  • Hisse alımı sonrası bu hisse hakkında fiyatı yükseltebilecek söylenti çıkartılıyor. Bazı dergilere 'kulis' adı altında haber yaptırılıyor.
  • Yatırımcıların ilgisi hisseye çekildikten sonra alım yaptıkları aracı kurum değil, birden fazla başka kurum üzerinden satışa geçiliyor.