Serbest bölgelerde ticaret iyice durdu

Türkiye'nin çeşitli şehirlerinde bulunan serbest bölgelerdeki ticarette ilk üç ayda yüzde 43.5 gerileme yaşandı. En fazla düşüş yüzde 99.5 ile Samsun'da görüldü

ANKARA - Küresel kriz olumsuz  etkilerini serbest bölgelerde de gösterdi. Söz konusu bölgelerde ilk üç ayda yüzde 43.5 gerilemeyle 3.7 milyar dolarlık ticaret yapıldı.
Ticaret gerçekleştirilen 18 serbest bölge arasında, sadece TÜBİTAK-MAM Teknoloji bölgesinde yüzde 116.8 artış gözlendi. Ticareti en fazla gerileyen bölge ise yüzde 99,5 ile Samsun Serbest Bölgesi oldu. En fazla ticaret İstanbul Deri Serbest Bölgesi’nde, en az ticaret ise Samsun Serbest Bölgesi’nde yapıldı. Dış Ticaret Müsteşarlığı verilerinden yapılan  hesaplamalara göre, Türkiye’deki serbest bölgelerde ocak-mart döneminde ticaret hacmi, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 43.5 gerileyerek, 3 milyar 692 milyon 707 bin dolar oldu.
İstanbul Deri Serbest Bölgesi’nde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 49.5 gerilemeyle 823 milyon 772 bin dolarlık ticaret gerçekleştirilirken, Ege Serbest Bölgesi’nde yüzde 40.4 gerilemeyle 586 milyon 321 bin dolarlık, İstanbul Atatürk Hava Limanı’nda ise yüzde 33.8 gerilemeyle 621 milyon dolarlık ticaret yapıldı.
Mersin Serbest Bölgesi’nde yüzde 38.9 düşüşle 437 milyon 628 bin dolarlık, İstanbul Trakya Serbest Bölgesi’nde yüzde 51.7 düşüşle 256 milyon 45 bin dolarlık ticaret gerçekleştirildi.
Bu arada, serbest bölgelerin istihdama katkısı ocak-mart döneminde 42 bin 171 kişi oldu. Geçen yıl aynı dönemde serbest bölgelerde 46 bin 613 kişi istihdam edilmişti.
Öte yandan, serbest bölgeler, ülke sınırları içinde olmakla birlikte; gümrük, vergi, kambiyo, fiyat, kalite ve standartlara ilişkin hükümlerin uygulanmadığı belirli alanlar olarak biliniyor. Bu bölgelerle, Türkiye’de ihracata dönük yatırım ve üretimin artırılması, ekonominin girdi ihtiyacının ucuz ve düzenli şekilde temin edilmesi, yabancı sermaye ve teknoloji girişinin hızlandırılması yanında, dış finansman ve ticari imkanlardan daha fazla yararlanılması amaçlanıyor. (aa)