'Serbest kur temel slogan'

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Türkiye'nin dış ticaret açığı vermesinin doğal olduğunu savunarak bunu Türkiye'nin ihracat için ithalat yapan bir ülke olmasına bağladı.

ANKARA - Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Türkiye'nin dış ticaret açığı vermesinin doğal olduğunu savunarak bunu Türkiye'nin ihracat için ithalat yapan bir ülke olmasına bağladı.
"Serbest kur rejimi temel sloganımız" diyen Bakan Ali Babacan, serbest piyasadan yana olduklarını, kurlara her müdahalede felaketler yaşandığını belirterek şöyle devam etti: "Bizim dönemimizdeki büyüme sağlıklı, hormonlu değil. Özel sektör öncülüğünde bir büyüme... Faizlerin düşmesi sayesinde özel sektör 55 milyar dolarlık yatırım yaptı."
CNN Türk'te katıldığı bir programda, ekonomik gelişmeleri değerlendiren Babacan, ihracattaki artışın ithalatın artış hızından daha fazla olduğunu söyledi. Devletten kaynaklanan bir cari açık olmadığını, finansmanın özel sektörce sağlandığını anlatan Babacan, çok yüksek makine ithalatı yapıldığını, önceki yıl 8 milyar dolarlık ithalatın bu yılın ilk on ayında 16 milyar doları geçtiğini ifade etti.