'Serbest piyasa'nın babası Friedman öldü

Serbest piyasa ekonomisinin önde gelen ismi ve Nobel Ekonomi Ödülü sahibi Milton Friedman, 94 yaşında hayatını kaybetti. Milton ve Rose Friedman Vakfı sözcüsü Robert Fanfer...

SAN FRANCISCO - Serbest piyasa ekonomisinin önde gelen ismi ve Nobel Ekonomi Ödülü sahibi Milton Friedman, 94 yaşında hayatını kaybetti. Milton ve Rose Friedman Vakfı sözcüsü Robert Fanfer, Friedman'ın San Francisco'da bugün öldüğünü açıkladı, ancak Friedman'ın ölüm nedeni hakkında bilgi vermedi. Wall Street Journal gazetesi ise Friedman'ın evinde kalp krizi geçirdiğini duyurdu.
31 Temmuz 1912 New York'ta doğan Friedman, Ukrayna'dan ABD'ye giden bir Yahudi göçmen ailenin oğluydu. Çok sayıda kitabı ve makalesi bulunan neoliberalizmin önde gelen savunucularından Friedman, Chicago İktisat Okulu'nu 1948'de kurdu. Chicago Okulu, özellikle Latin Amerika'daki diktatörlüklerin ekonomi doktrinlerine ilham kaynağı olmakla eleştirildi. Şili diktatörü Augusto Pinochet de Milton Friedman'dan etkilenen diktatörler arasındaydı.
ABD'de Nixon, Ford ve Reagan yönetimlerince kısmen benimsenen Friedman'ın Monetarizm teorisi, geleneksel Keynesyen ekonomilere karşı çıkmıştı. Ronald Reagan'ın başkanlığı döneminde ekonomi danışmanı olan Friedman, geliştirdiği kuramlarla 1976 Nobel Ekonomi Ödülü almıştı.
1980'li yıllarda Britanya'yı içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılardan çıkaran Demir Leydi Margareth Thatcher'ı da etkileyen Milton Friedman enflasyonun, ulusal ekonomidaki para miktarının FED (ABD Merkez Bankası) tarafından sınırlanmasıyla kontrol altına alınabileceğini savunuyordu. Friedman vergi politikasının bir ekonomik yönetim aracı olarak kullanılmasına karşı çıkıyor ve kamunun ekonomideki rolünün kısıtlanmasının gerektiğini ifade ediyordu.