Serdengeçti: Dövizden para kazanma devri sona eriyor

Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, Türkiye'de artık oturduğu yerde dövizden para kazanma döneminin sona erdiğini, faizler genel düzeyinin makul seviyelere gerilemesiyle birlikte, faizden fahiş seviyelerde para kazanma döneminin de bitmekte olduğunu söyledi.

ANKARA - Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, Türkiye'de artık oturduğu yerde dövizden para kazanma döneminin sona erdiğini, faizler genel düzeyinin makul seviyelere gerilemesiyle birlikte, faizden fahiş seviyelerde para kazanma döneminin de bitmekte olduğunu söyledi.
Enflasyonun düşme sürecinde varlıklarını döviz olarak tutanların muhalefetiyle karşılaştıklarını anlatan Serdengeçti, "Kurların öngörülmesi zorlaşınca, eski alışkanlıkları ile 'Nasılsa değeri artacak' düşüncesiyle, pahalıdan döviz alıp sonra Türk parasının değer kazandığını görmek zorunda kalmışlardır. İçine düştükleri zor durumdan kurtulmak için cari açığı sürekli gündemde tutmak isterler. İhracatçı olmaları şart değildir. Öte yandan Merkez Bankası'nın kısa vadeli faizleri düşürmesini isterler" dedi
'Sorun tam hallolmadı'
Serdengeçti, 2006'dan itibaren faiz kararlarının, Para Politikası Kurulu'nda oylanacağını kaydetti. Serdengeçti, enflasyonun yüzde 10'un altına indiği ortamda, henüz 'enflasyon sorununu hallettik' denemeyeceğini, bunu diyebilmek için fiyat istikrarının kalıcı olması gerektiğini dile getirdi. Enflasyondaki düşüşün ilk getirdiği şeyin, pozitif büyüme rakamları' olduğunu dile getiren başkan Serdengeçti şunları söyledi:
"Yüzde 10'un altındayız fakat Türkiye'de enflasyon, gelişmekteki ülkeler enflasyonu ile kıyaslanınca, fiyat istikrarı açısından hâlâ sondan altıncı sıradayız. Enflasyonun önümüzdeki yıllarda daha da düşük seviyelere gelmesi lazım. Enflasyonun düşüşündeki en büyük etkenlerden birisi de artık kamuya kredi verilmemesidir. Oysa eskiden enflasyon ortamında, iki, üç sene büyürsek, devamında krizlerle karşılaşıyorduk. Şunları da belirtmek lazım. Orta sınıfı yıllardır neredeyse yok edecek düzeye ulaşan gelir dağılımı bozulması durmuştur. Çünkü yolsuzluk biçimi olan enflasyon, fikirlerini sormadan sabit gelirlilerin ceplerindeki parayı zaman içinde almak demekti."
Öte yandan geçmişte, çoğu vasıfsız olan işgücünün, büyüme döneminde geç iş bulup, küçülme döneminde ise işini hemen kaybederken, şimdi istihdamdaki artışın tedrici seyrettiği ama kalıcı olacağı döneme girilmekte olduğunu vurgulayan Serdengeçti, "Uygulanan istikrar programının sosyal boyutunun olmadığı iddiasına en iyi cevap bu" diye konuştu.
Cari açıkta iyileşme
İç talep artışının kontrollü olması gerektiğini de ifade eden Süreyya Serdengeçti, şöyle devam etti: "Tüketim malındaki talep gelişmesini takip ediyoruz. Kiralara hep dikkati çekmeye çalışıyoruz. Sıkı para ve maliye politikalarının devamı lazım. Gelirler politikasına çok dikkat etmemiz lazım."
Serdengeçti, Türkiye'de cari açığın bozulmasının nedeninin, öngörülenin üzerinde ertelenmiş talepten kaynaklanan büyüme olduğunu söyledi. Serdengeçti, "Ancak 2004'ün ikinci yarısında ekonomideki göreli yavaşlamayla birlikte, henüz belirgin olmasa da cari denge bozulması da yavaşlama sinyalleri vermektedir" dedi.
Madeni para alışkanlığı gitmiş
Dolaşımda yeterince Yeni Kuruş (YKr) olmadığının hatırlatılması üzerine Serdengeçti şunları söyledi: "Bol miktarda Yeni Kuruş, Darphane, Merkez Bankası ve Ziraat Bankası'nda mevcut. Bunun artık sirkülasyona çıkması gerekiyor. YKr'lerin sirkülasyona yavaş çıkmasının bir başka nedeni ise enflasyon ortamında madeni para alışkanlığının kaybedilmesidir. Madeni paranın dağıtımında perakende sektörü çok önemli. Onların da gayretleri var. YKr konusunda, daha ziyade, perakende sektörünün küçük şirketlerinde sorun var. Bayramda YTL'ye dönüşümün önemli bir bölümü de tamamlanmış olacaktır."