Serdengeçti: Kredi kesildi enflasyon inişe geçti

Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, "Bu ülkede Merkez Bankası ne zamandan beri hükümete kredi açmıyorsa, o zamandan beri enflasyon düşüyor" diye konuştu.

ESKİŞEHİR - Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, "Bu ülkede Merkez Bankası ne zamandan beri hükümete kredi açmıyorsa, o zamandan beri enflasyon düşüyor" diye konuştu. Anadolu Üniversitesi'nin yeni akademik yılı açılışında ilk ders programı kapsamında 'Dolarizasyon' konulu bir konferans veren Merkez Bankası Başkanı Serdengeçti, makroekonomik istikrarı sağlama yolunda çok önemli mesafeler alındığını, Merkez Bankası'nın çıkarılan yasa ile Mayıs 2001 tarihinde bağımısızlığını ilan etmesinin önemli bir dönüm noktası olduğunun altını çizdi ve şunları söyledi:
"Bu ülkede Merkez Bankası ne zamandan beri hükümete kredi açmıyorsa, o zamandan beri enflasyon düşüyor. 30 yıllık mahcubiyetin ardından gelen bu değişiklik, yalnızca enflasyonla mücadelede değil, aynı zamanda ters dolarizasyon sürecinde de etkili oldu. Bu açıdan çözüm önerilerini sıralarken güven ve kurumsallaşma kavramları Merkez Bankası bağımsızlığı ile yakından ilişkilidir."
Ters dolarizasyon başladı
Serdengeçti, zaman zaman seçim, savaş ve küresel likidite değişiklikleri ile iç ve dış konjonktürdeki bazı gelişmeler nedeni ile duraklasa da Türkiye'de ters dolarizasyonun başladığını ifade etti. Kamu borçlanmasında dövizin payının azaldığını, devlet iç borçlanma senedi piyasasının derinliğinin arttığını ve vadelerin uzadığını ifade eden Serdengeçti, uluslararası piyasalarda yabancıların YTL cinsi ihraçlar yapmasının da bu yönde olumlu bir gelişme olduğuna işaret etti.
Türkiye'nin halen dolarizasyonun yüksek olduğu ülkeler arasında bulunduğunu belirten Serdengeçti, bankacılık sisteminde mevduattaki dolarizasyonun Eylül 2005 itibarıyla yüzde 37.5, yatırım araçlarındaki dolarizasyonun ise yüzde 45 olduğunu vurguladı. Serdengeçti, uzun yıllar enflasyonla yaşamanın getirdiği ataletin, dolarizasyonda da kendini gösterdiğine işaret ederek şöyle dedi:
"Hem ülkemiz hem de diğer ülkelerde görüldüğü üzere, ulusal para istikrarlı seyre kavuşturulsa dahi, geçmiş istikrarsızlığın yarattığı olumsuz etkiler sonucu dolarizasyon oranı hızlı düşmeyebiliyor. İstikrar programına ve ters dolarizasyona uyum sağlamakta güçlük çeken ve geciken ekonomik birimler var. Bu birimlerin yatırımlarını geçmiş alışkanlıklar çerçevesinde yabancı para varlıklarda değerlendiriyor olmaları, şimdilerde azalasa da, muhalif tavırların sürüyor ve uygulanan program ile politikalara karşı güveni sarsmaya yönelik gerçekçi açıklamalarda ve politika önerilerinde bulunabilmekteler. Bu, ters dolarizasyon sürecinde karşımıza çıkan engellerden birisidir."
Başkan Serdengeçti, ters dolarizasyonun devamı için sağlam para ve maliye politikalarının ve yapısal reform sürecinin devam etmesi gerektiğini vurgularken, "Ters dolarizasyon ise bu süreçte ortaya çıkan ve süreci daha da hızlandıran üzerinde önemle durulması gerektiren bir olgudur" diye konuştu.