Serdengeçti moral verdi

Bakanlar Kurulu dün Başbakan Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

ANKARA - Bakanlar Kurulu dün Başbakan Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Toplantının ardından gazetecilere bilgi veren Hükümet Sözcüsü ve Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti'nin kurul üyelerine para ve kur politikaları dahil ekonomik konularda bilgi aktardığını anlattı. Türkiye'de ekonominin her geçen gün daha iyiye gittiğini ifade eden Bakan Çiçek, "Merkez Bankası'nın sunumuna bakarsak, 2002'den bu yana reel büyüme yüzde 27.9. Bazı küçük ülkeleri bir kenara çıkarırsak, dünyadaki en yüksek büyüme oranıdır" diye konuştu.
Türkiye'de önemli sıkıntılardan birinin sosyal güvenlik açıkları olduğuna dikkati çeken Çiçek, her sene bütçeden, yatırım bütçesinin iki katı bu kuruluşlara kaynak aktarıldığını kaydetti. Çiçek, "Dolayısıyla başta sosyal güvenlik olmak üzere bankacılık, vergi reformu dahil pek çok reformun devamlı gündemde tutulması ve yasal ve yapısal reformların sürdürülmesi gerekiyor" dedi. Çiçek, ayrıca Emekli Sandığı'ndan emekli maaşı alanların, maaşlarını bayram tatili nedeniyle kasım ayının 1. ve 2. günü alabileceklerini söyledi.
Başkanın 11 maddelik listesi
Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, Bakanlar Kurulu'na yaptığı sunuşta, hizmetler sektörünün 2006 enflasyonuna olası olumsuz etkisine bir kez daha dikkat çekti.
Serdengeçti, faiz, borsa, kur üçgeninden çıkılması gerektiğini belirtirken, bundan sonrasına yönelik 11 maddelik yapılacaklar listesi sıraladı. Merkez Bankası Başkanı Serdengeçti'nin yapılacaklar listesi şöyle:
"Bankacılık sektör reformu, vergi reformu, sosyal güvenlik reformu, mali uyumun kalitesi, kamu personel reformu, iyi yönetişim ilkelerinin hayata geçirilmesi, yatırım ortamının geliştirilmesi, verimlilik artışlarının tüm sektörlere yayılması, aktif istihdam politikaları, ekonomik politikaların koordinasyonu, kurumsallaşma."