Serdengeçti: Teğet açıklaması yanlış verilerden

AFYONKARAHİSAR - Eski Merkez Bankası  Başkanı Süreyya Serdengeçti, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın krizin teğet geçeceği yönündeki açıklamasının hükümetin ve Başbakan’ın yanlış ekonomik verileri izlemesinden kaynaklandığını belirtti.
Serdengeçti, tüm hükümetlerin, ihtilaller öncesi cari açık oluşmasından dolayı cari açıktan korktuğunu ifade etti. Afyon Kocatepe Üniversitesi Ahmet Necdet Sezer Kampüsü’nde düzenlenen ‘Küresel kriz ve siyasal gelişmeler perspektifinde Türkiye ekonomisi’ konulu konferansta konuşan Serdengeçti, küresel ekonomik krizin etkilerini anlattı. Hükümetin baştan beri krize yanlış baktığını ve önlemlerin yetersiz ve yanlış olduğunu ifade eden Serdengeçti, vergi denetimlerinin de siyasi yapıldığını söyledi. Serdengeçti, şöyle konuştu: 

‘Türkiye’de kriz anlayışı var’

“Cari açık dövize hücumu, bu da devalüasyonu artırır. Devalüasyon da işsizliği artırırken, büyümenin durmasına neden oluyor. Türkiye’deki kriz anlayışı. Kriz döneminde hükümet verilere baktı. Dolara bir baktı yukarı gitti. Sonra 1.70’lerde durdu. İstikrar kazandı. Döndü faizlere baktı ki her krizde faizler yükselir. Faizler aşağı gidiyor. Üstelik Merkez Bankası da faizleri düşürüyor. Ondan sonra da hükümet en çok korktuğu cari açığa baktı. Bir de ne görsün cari açık kapanmaya başlıyor. O zaman dedi ki ‘ben ne diye tedbir alacağım?’ Kriz bizi teğet geçecek diye düşündü. Oysa bu kriz farklı, çünkü dışarıdan geldi. Bu defa cari açığın kapanmasına sevinmemek tam tersine niye kapandığını gördüğümüz zaman dehşete düşmemiz lazım. Hazine faizleri düşüyor. Çünkü güvenli liman görünüyor. Sorun hazinede değil ki başka yerde. Bunu da büyüme ya da işsizlik verileriyle anlayabilirlerdi ve öyle de oldu.” (aa)

‘Vergi denetimi siyasal’
Süreyya Serdengeçti, vergi denetimlerinin siyasi yapıldığını söyledi.
Türkiye’de krizin, küresel ekonomik krizden önce başladığını, 22 Temmuz 2007’den sonra etkilerini iyice göstermeye başladığını belirten Serdengeçti, hükümetin iletişim sorunu olduğunu, bazı yazarların da inanmadıkları halde Başbakan’ı pohpohladığını iddia etti. Serdengeçti, hükümetin tehditle değil uzlaşmayla sorunları çözebileceğini kaydetti. 

‘Program şart’

Ekonomik tedbirlerin geç kalınmışlık nedeniyle ve bir karmaşa halinde alındığını vurgulayan Süreyya Serdengeçti, yeni bir ekonomik program kuramayan hükümetin TOBB ve TÜSİAD gibi kurumları dinlememesinin zararlarının yaşandığını söyledi. Serdengeçti, “Vergi denetimleri siyasallaştı. Bazı şirketlere haksız cezalar kesiliyor. Zaten bunu hepiniz gazetelerde okuyorsunuz. Yanlış bir uygulama” dedi. Serdengeçti, yeni bir ekonomik programın şart olduğunu da dile getirdi.
Seçim sürecinde yapılan popülizmin enflasyonla mücadeleyi zorlaştırdığını hatırlatan Serdengeçti, “Bunların hepsi küresel krizden önce. Küresel kriz daha başlamadan evvel Türkiye’de bir genel seçim yapıldı. Hükümet gıda ve kömür yardımı yaptığı için seçimi kazandığını düşünmüş olabilir. Ama bana sorarsanız 5 yıl boyunca enflasyonun düşmesi ve yüksek büyüme oranlarından dolayı yüzde 47 oy aldı”
diye konuştu.