Serdengeçti:Reformlar sanki zorla

Eski Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, reformlar konusunda hükümetin istekli ve kararlı olduğuna dair izlenim vermediğini belirterek "Sanki zorla yapıyormuş gibi hali var" dedi.

GAZİANTEP - Eski Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, reformlar konusunda hükümetin istekli ve kararlı olduğuna dair izlenim vermediğini belirterek "Sanki zorla yapıyormuş gibi hali var" dedi.
Gaziantep Genç İşadamları Derneği'nin düzenlediği 'Türkiye Ekonomisinde Son Durum' konulu konferansa katılan Serdengeçti, yapısal reformlara değindi ve hükümetin yapısal reformlar alanında çok şey yaptığını belirtti. "Fakat istekli ve kararlı olduğuna dair bir izlenim vermiyor. Sanki zorla yapıyormuş gibi hali var" diye konuşan Serdengeçti, bunun bekleyişleri olumsuz etkilediğini, her çalkantıda biraz bunun da rolünün göründüğünü söyledi.
Merkez'in bağımsızlığı
Merkez Bankası'nın bağımsızlığının önemine dikkat çeken Serdengeçti, Batı'da ekonomi literatürüne 1820'lerde giren konunun Türkiye'de hala sindirelemediğini savundu. Serdengeçti, şöyle konuştu:
"Merkez Bankası bağımsızlığını hâlâ içimize sindiremiyoruz. Özellikle siyasi sistemimiz, bunu içine sindirmekte güçlüklerle karşılaşıyor."
Serdengeçti, Türkiye'de mesafe alındığını ancak yeterli olmadığını belirterek "Başarının ölçütü, sürdürülebilir büyüme ortamına geçilmesiyle anlaşılır. Henüz orda değiliz. Büyüme hâlâ oynak" diye konuştu. Serdengeçti, yıl sonunda tek haneli enflasyon görüleceği tahmininde bulundu.