Serdengeçti'ye teşekkür

Devlet Bakanı Ali Babacan, Merkez Bankası'nın para politikalarının tavizsiz ve kararlılıkla uygulanması ve enflasyon ile mücadele görevlerini...

ANKARA - Devlet Bakanı Ali Babacan, Merkez Bankası'nın para politikalarının tavizsiz ve kararlılıkla uygulanması ve enflasyon ile mücadele görevlerini, bugüne kadar başarı ile yerine getirdiğini belirterek, "Kuşkusuz bundan sonra da bu kararlılık, bu mücadele aynı hızla devam edecektir" diye konuştu.
Merkez Bankası eski Başkanı Süreyya Serdengeçti, Devlet Bakanı Ali Babacan'a, veda ziyaretinde bulundu. Ziyaret sırasındaki konuşmasında, istikrar ve güven ortamının erozyona uğradığı bir dönemde iktidarı devraldıklarına işart eden Ali Babacan, öncelikle güven ve istikrar ortamını yeniden tesis ettiklerini söyledi. Buna paralel ekonominin kronik sorunlarının üzerine gittiklerini ifade eden Babacan, şunları söyledi:
"Bu mücadelede kurumlarımız, kuruluşlarımız, ekonominin tüm aktörleri oldukça azimli, gayretli, kararlı ve samimi bir çaba sarf ettiler. Orkestranın tek bir enstrümanından, tek bir solistinden bile çatlak bir ses çıksaydı, bugün elde ettiğimiz başarıya ulaşmamız mümkün olmayacaktı. Bütün kurumlarımız, tam bir koordinasyon içinde, tam bir uyum içinde işlerini yürüttüler. Türkiye, bugün tarihi seviyelerde, rekor seviyelerde başarı elde etmişse, yaşanan krizlerin yaralarını sararak atılıma geçmişse, bunda bu uyum ve koordinasyonun etkisi asla göz ardı edilemez. Verdiğimiz bu mücadelede Merkez Bankamız da üzerine düşen görevi hakkıyla ve layıkıyla yerine getirmiştir."
'Tecrübesiyle bize destek oldu'
Devlet Bakanı Ali Babacan, Süreyya Serdengeçti'nin tecrübesi ile büyük destek verdiğine dikkati çekerek, "Kendisiyle yoğun, tempolu, ancak aynı zamanda başarının verdiği moral ile oldukça keyifli bir çalışma döneminde birlikte olduk. Kendisinin bilgi, birikim ve tecrübesinden yararlanmış olmaktan son derece memnuniyet duydum" açıklamasını yaptı.