'Sermaye birikimi tamam artık kayıt dışını bitirelim'

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Cumhuriyet kurulduktan sonra 'sermaye birikimi sağlamak, milli burjuvaziyi yaratmak' için kayıt dışı ekonomiye göz yumulmuş olabileceğini...

İZMİT - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Cumhuriyet kurulduktan sonra 'sermaye birikimi sağlamak, milli burjuvaziyi yaratmak' için kayıt dışı ekonomiye göz yumulmuş olabileceğini ancak yeterince sermaye birikimi sağlandığı için artık kayıt dışına gerek kalmadığını söyledi. Hisarcıklıoğlu, kayıt dışılığı 'defolu' olmaya benzetti ve defolu insanların da hakkını arayamayacağını ifade etti.
TOBB ve Ekonomi Muhabirleri Derneği, İzmit-Kartepe'de hafta sonu Ekonomi Zirvesi düzenledi. Hisarcıklıoğlu, TOBB'un son dört yıldaki en önemli söylem değişikliğinin yüzde 50'lere ulaştığı söylenen 'kayıt dışı ekonomiden şikâyet' etmek olduğunu kaydetti. Türkiye'de kayıt dışıyla ilgili sağlıklı istatistik bulunmamasına rağmen, "yüzde 50'lerin genel kabul görmüş düzey" olduğunu anlatan Hisarcıklıoğlu, "TOBB, artık yüzde 50'lerdeki kayıt dışılıktan rahatsızlığını dile getiren kurum oldu. Timsah gözyaşı değil, gerçek bu" dedi.
Türkiye'deki kayıt dışılığın nedenlerini değerlendiren Hisarcıklıoğlu, 'topluiğnesini bile kendisi yapamayan' bir Cumhuriyet'in, başlangıçta kendi özel sektörünü ve milli burjuvazisini yaratmak için devlet eliyle kaynak dağıtımı yaptığını, 1950'lerin 'Her mahallede bir milyoner yaratma' sloganının da 'devlet eliyle sermaye birikimi yaratıp iş âlemini ortaya çıkarmaya yönelik' olduğunu vurguladı. İhracatın yüzde 85'inin sanayi ürünü olduğuna, yüzde 1'lerde bulunan sermaye mallarının ihracat içindeki payının yüzde 12'lere çıktığına ve ihracatın yüzde 65'inin dünyanın en gelişmiş ülkeleri olan OECD ülkelerine yapıldığını anlatan Hisarcıklıoğlu, bu ülkelere mal satabilmek için kalite ve fiyatta rekabet gerektiğini ifade etti.
'Asıl kavgamız sistemle'
Hisarcıklıoğlu, asıl kavgalarının da sistemle olduğunu dile getirdi. Hukuk sisteminin çalışmadığını, güçsüzün hakkını güçlüye karşı koruyamadığını ileri sürdü. Hisarcıklıoğlu, kayıtlı ekonomiye bugünkü vergilerle geçilemeyeceğini, hukuk sisteminde reforma gidilmesi gerektiğini kaydetti. Hukuk reformuyla bürokrasinin azaltılması gerektiğini belirten Başkan Hisarcıklıoğlu şunları söyledi: "Kuralların hâkim olduğu, kurumların olduğu, kuralların nasıl değişeceğinin kuralları olduğu ülke olmak istiyoruz. AB'ye sıcak bakmamızın nedeni bu."
Hisarcıklıoğlu: Defolu insan hakkını arayamaz
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, yüzde 50'si kayıt dışı ekonomiyle program yapılamayacağını, hedeflerdeki sapmaların nedeninin de bundan kaynaklandığını söyledi. Kayıtsız ekonominin kişiyi, 'devlet ve maliye korkusu' altında yaşattığını belirten Hisarcıklıoğlu şunları söyledi: "Kayıtlı ekonomi bize ne için lazım? Vatandaş olarak her türlü ortamda fikrimi söylemek için. Demokrasinin nimetinden yararlanmak için. Yönetenler sermaye birikmesi için belki göz ardı ettiler. Ama sonrasında kayıtlı ekonomiye geçilememesinin altında yatan neden, acaba ülkenin vatandaşını sakin, tepkisiz şekilde yönetmek daha kolay diye mi? İnsanın defosu olduğu zaman hakkını arayamaz. Demokrasinin nimetlerinden faydalanmak, sesimizin daha gür çıkmasını istiyorsak kayıtlı olmamız gerekiyor."
Sanayi envanteri olmaması vatana ihanet
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin bir sanayi envanteri bulunmamasını sert dille eleştirdi. Türkiye'nin kurulu güç kapasitesini bilmediğini bu nedenle de politika tasarlayabilmek için gereksinim duyduğu verilere sahip olamadığını anlatan Hisarcıklıoğlu, "Sanayi envanteri yapılmaması vatana ihanetle eşdeğer" dedi. Türkiye'de hâlâ un fabrikalarına, iplik fabrikalarına 'dur demek yerine' teşvik verildiğini hatırlatan Hisarcıklıoğlu, TOBB olarak sanayi envanterini yapmak istediklerini ve bu yetkinin kendilerine verilmesi gerektiğini belirtti.