'Sermaye girişi 8-10 milyar doları bulur'

Yabancı Sermaye Derneği (YASED) Başkanı Şaban Erdikler, Türk Telekom'un özelleştirilmesiyle yabancı sermaye girişinde rekor kırıldığını belirterek, "Sermaye girişi 2005 sonunda 8-10 milyar dolara gidecek" dedi.

GAZİANTEP - Yabancı Sermaye Derneği (YASED) Başkanı Şaban Erdikler, Türk Telekom'un özelleştirilmesiyle yabancı sermaye girişinde rekor kırıldığını belirterek, "Sermaye girişi 2005 sonunda 8-10 milyar dolara gidecek" dedi.
Şaban Erdikler, 2005'te hükümetin yabancı sermaye hedefinin 4 milyar dolar, YASED'in ise 5 milyar dolar olduğunu anımsatarak, şöyle dedi:
"Sırada Tüpraş, Erdemir, Yapı Kredi Bankası, Uzan Grubu şirketleri var. Beklenenler gerçekleşirse sermaye girişi bu sene Türkiye'nin potansiyeline yakışır hale gelecek."
Erdikler, finans sektöründe başlayan sermaye girişinin önümüzdeki dönemde imalat sektörüne de yayılacağını kaydetti. Telekom'u yabancıların almasından duyulan rahatsızlığa atıf yapan Erdikler, "Türk işadamlarının başka ülkelerdeki alımları ne kadar makul ise yabancıların da bizim şirketleri almaları o kadar makul" diye konuştu.