'Sermaye girişi artacak'

Dünya Bankası'na göre, Avrupa Birliği (AB) sürecinde Türkiye'ye 'hak ettiği oranda' yabancı sermaye girişi olacak.

ANKARA - Dünya Bankası'na göre, Avrupa Birliği (AB) sürecinde Türkiye'ye 'hak ettiği oranda' yabancı sermaye girişi olacak. Bu çerçevede Türkiye'ye, bu yıl dahil yıllık ortalama 5 milyar doları aşan doğrudan yabancı sermaye girişi olması bekleniyor.
Dünya Bankası adına çalışamaları yürüten Uluslararası Finans Kurumu'na (IFC) göre, Türkiye, 'Yükselen Piyasa' ve Avrupa Birliği'ne aday ülke olmasına karşın, aynı kategorideki ülkelere kıyasla çok yetersiz oranda Doğrudan Yabancı Sermayeye sahip.
IFC verilerine göre Türkiye, AB'ye katılma yolundaki diğer ülkeler olan Hırvatistan, Romanya ve Bulgaristan kadar doğrudan yabancı sermaye çekemiyor. IFC, bu yıl da dahil olmak üzere, önümüzdeki birkaç yılda Türkiye'ye yıllık ortalama 5 milyar doların üstünde doğrudan yabancı sermaye girişi beklerken, bu rakamın AB ile müzakereler çerçevesinde, her yıl düzenli olarak artacağını vurguluyor.
Yabancı teknoloji kullanmıyor
Öte yandan Dünya Bankası çerçevesinde faaliyet gösteren Yabancı Yatırım Danışma Servisi'nin (FIAS) gerçekleştirdiği araştırmaya göre, Türkiye'deki yabancı sermayenin, yatırımlarında teknolojik yenilik kullanma oranı yüzde 34.24 gibi düşük bir düzeyde gerçekleşti. Bu oran Romanya'da yüzde 81.57, Rusya'da yüzde 73.35, Hırvatistan'da yüzde 80.54 düzeyinde bulunuyor. FIAS'in bir başka tespitine göre Türkiye'deki yabancı sermaye, yeni veya ilave yatırımlarında, ağırlıklı olarak kendi iç kaynaklarını kullanıyor.