Sermayenin rotası Türkiye

Dünyadaki 60 ülkede 320 finansal kuruluşu bünyesinde toplayan Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF), 2005'te gelişen piyasalara akacak 276 milyar dolar yabancı sermayeden önemli bölümünün Türkiye ve...

ANKARA - Dünyadaki 60 ülkede 320 finansal kuruluşu bünyesinde toplayan Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF), 2005'te gelişen piyasalara akacak 276 milyar dolar yabancı sermayeden önemli bölümünün Türkiye ve Brezilya gibi yatırımcı güveninin arttığı ülkelere yöneleceğini açıkladı.
Josef Ackermann'ın başkanlığını yaptığı IIF'nin raporuna göre gelişmekte olan piyasalara sermaye akışının gerileyeceği öngörülmesine rağmen, Türkiye'nin bulunduğu Doğu Avrupa ve Latin Amerika'nın aldığı payın artacağı vurgulandı. Raporda 2002'de 125 milyar dolar, 2003'te ise 211 milyar dolar olan gelişen piyasalara giren sermayenin geçen yıl 279 milyar dolar ile son 7 yılın en yüksek seviyesine ulaştığı kaydedildi. IIF'ye göre bu kapsamda 2005'te öne çıkan ülkeler Türkiye, Brezilya ve Meksika olacak. Josef Ackermann, geçen yılın son çeyreğinde gelişen piyasalara olan sermaye girişinin hızlandığını anlatarak, "Doların zayıflamasıyla yatırımcı başka olanaklara yoğunlaşıyor. Bu durumda gelişmekte olan piyasalar öne çıkıyor" dedi.
'Göstergeler önemli'
IIF Başkan Yardımcısı William Rhodes ise, "Doğrudan yabancı sermaye yatırımlarından Hazine kâğıtlarına, portföy yatırımlarına ve ticari banka kredilerine kadar her alanda gelişen piyasalara yönelen yabancı sermayede ciddi oranda artış gözlemliyoruz. Bu, Türkiye ve Brezilya gibi ülkelerde makroekonomik göstergelerin düzelmesi ve yatırımcıların güveninin artmasıyla doğrudan ilgilidir" diye konuştu.
Gelişmekte olan ülkelere giren yabancı sermayenin alt dallarından doğrudan yatırımların 2003 yılında 91 milyar dolar, 2004 yılında ise 129.5 milyar dolar olduğu belirtilen IIF raporuna göre 2005 yılı için beklenen doğrudan yatırım miktarı 143 milyar dolara yükseliyor. Raporda, Türkiye'nin bu alanda 2005'te yıllar sonra önemli bir paya ulaşacağı öngörülüyor.
Gelişen piyasalara yabancı portföy yatırımlarının bu yıl 30 milyar doları geçmesi beklenen IIF raporunda, Türkiye ile birlikte Brezilya ve Meksika, 'makroekonomik göstergelerindeyaşanan iyileşme sonucu artan yatırımcı güveniyle en çekici ülkeler' olarak gösteriliyor.
2005 yılında 7 milyar dolar
Devlet tahvillerinde de Türkiye'nin AB ile üyelik müzakerelerine başlaması ve IMF destekli ekonomik programıyla ilgi odağı haline gelmesi beklenirken, uluslararası banka kredilerinden geçen yıl 5.5 milyar dolarlık net sermaye girişi sağlayan Türkiye'nin bunu 2005'te 7 milyar dolara yükselteceği kaydedildi.