Sert rekabet, Best Buy'a havlu attırdı

Sert rekabet, Best Buy'a havlu attırdı
Sert rekabet, Best Buy'a havlu attırdı
Dünyanın en büyük teknoloji marketi Best Buy, 2009 yılında iddialı hedeflerle girdiği Türkiye pazarında havlu attı.

Türkiye pazarına girerken “Kısa vadeli değil bin yıllığına geldik” açıklamalarında bulunan Best Buy, Türkiye’de bulunan iki mağazası ile Çin’deki mağazalarını kapatma kararı aldı. Dünya çapında 1150 noktada satış yapan Best Buy, her iki ülkeden de çekilerek 2013 yılına kadar yılda 60-70 milyon dolar tasarruf sağlamayı planlıyor. 

Hedefleri büyüktü 
İlk mağazasını 2009 yılında İzmir’de açan ABD’li Best Buy, Türkiye’yi Avrupa ’nın Çin’i olarak tanımlıyordu. Best Buy’ın Türkiye ile ilgili hedefleri arasında bazı lokal markaları alıp faaliyet gösterdikleri ülkelere taşımak da vardı. İlk mağazasını açmadan önce bir yıl boyunca Türkiye pazarını yakından incelese de Best Buy cephesinde işler tahmin edildiği gibi gitmedi. Best Buy’ın çekilme kararında Türkiye’de teknoloji marketleri arasında yaşanan sert rekabetin etkili olduğu belirtiliyor. Türkiye’de 6 milyar euroluk bir sektör haline gelen teknoloji market pazarında 10’un üzerinde oyuncu var. 

Sektörden alınan bilgilere göre liderlik yüzde 42’lik pazar payı ile Teknosa’nın elinde. Vatan Bilgisayar yüzde 22 ile ikinci sırada bulunuyor. Media Markt ise yüzde 21 ile ilk üç sırada. Geriye kalan payı ise Bimeks, Electro World ve Darty paylaşıyor. “Dünyanın hiçbir yerinde bu kadar çok marka bir arada değil” diyen sektör temsilcilerine göre Türkiye’deki dinamikler birçok ülkeye göre farklı. Türkiye’de liderliğin yerli oyuncularda olmasının nedeni tüketiciyi iyi tanımaya bağlanıyor. Bu nedenle yabancı markaların yerliler karşısında zorlandığı belirtiliyor.


‘Başarısızlık değil’ 
ABD’deki Best Buy üst yönetimi alınan kararın Türkiye’deki çalışanların ve şirketin başarısıyla bir ilgisi olmadığını açıkladı. Best Buy Türkiye’den yapılan açıklamada ise “Çalışanlarımızı ve markamızın saygınlığını koruyacak şekilde mağazalarımızın devri veya kapatılmasına yönelik en doğru kararı vereceğiz” dendi.  ( Ekonomi Servisi)

bigPara.com