Sertifikalı ustaya 'Çevre' engeli

Sertifikalı ustaya 'Çevre' engeli
Sertifikalı ustaya 'Çevre' engeli
Van depreminin ardından inşaatta sertifikalı usta çalıştırma zorunluluğu getiren düzenleme Çevre Bakanlığı'nın yönetmeliğiyle değişti. Belge müteahhitten alınacak.
Haber: HACER BOYACIOĞLU / Arşivi

Van depreminin ardından şantiyelerle, tüm tesisat işlerinde ‘sertifikalı usta’ çalıştırma zorunluluğu getiren düzenleme, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından sessiz sedasız esnetildi. Bakanlık, bu ay içinde çıkardığı bir genelge ile sadece müteahhitten alınacak bir yazı ile ‘geçici ustalık belgesi’ alınmasına olanak sağladı. Alınacak belgeler, 2017 yılına kadar geçerli olacak. Ustalık belgesi alabilmek için, normal koşullarda sadece uygulama bölümü dahi ortalama 5 saat süren bir sınavdan geçmek gerekiyordu.

Belge müteahhitten
Genelge ile 1 Ocak 2012 tarihinden önce yapı ruhsatı almış olan yapılar, yeni düzenlemeden muaf tutulurken; bu uygulamaya gerekçe olarak ‘kazanılmış haklar’ gösterildi. Genelgede sertifikalı usta çalıştırma zorunluluğunun başladığı tarih olan 1 Ocak 2012 tarihinden önce yapı ruhsatı almak için başvurmuş olan, ancak yapı ruhsatı onayı tamamlanmamış olan yapılar için de aynı düzenlemenin geçerli olacağı öngörüldü.

Genelgede, yetki belgesi alması gereken ustalar için de ‘geçici ustalık belgesi’ formülü geliştirildi. Buna göre, 1 Ocak 2015 tarihine kadar çok kolay bir yolla geçici ustalık belgesi alınabilecek. İnşaat ve tesisat işlerinde çalıştığına ilişkin müteahhitten alınacak yazı veya sosyal güvenlik kuruluşundan alınacak belge ile geçici ustalık belgesi alınabilecek, bu belge 1 Ocak 2017 tarihine kadar geçerli olacak. Müteahhitten geçmişte bu işlerde çalıştığına dair bir yazı alınırsa da, bu yazı ile 1 Ocak 2015 tarihine kadar geçerli olacak ‘geçici ustalık belgesi’ alınacak. Genelgede bu konuda yapılacak başvuruların hızla tamamlanması istenirken, yığılma ve aksaklıkların önüne geçilmesi istendi. Yetkililer ise, zorunluluğun yumuşatılmasını, ‘herkesin bir anda bu sertifikayı almaya’ çalışmasının, inşaatları sekteye uğratma potansiyeli olmasına dayandırıyor.

Tüketiciye tavsiye
Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Başkanı Şükrü Koçoğlu, Çevre Bakanlığı’nın genelgesini “İNTES’e üye 150 firmanın işçilerini eğitime tabi tutmak ve yetki belgeli yapmak için sırada olduğu açıklamasıyla değerlendirdi. Tüketicilere de ‘yetki belgeli ustalarla yapılmış’ binaları alma tavsiyesinde bulunan Koçoğlu, “Tüketiciler aldıkları binayı yapan ustaları sorgulasın. Araba alırken dahi hasarı var mı diye inceliyoruz, ailemizi içine koyduğumuz evler daha fazla sorgulanmayı hak ediyor. Şu anda bu zorunluluk tam olarak uygulanmazken, yetki belgeli ustaları kullanan firmaları tercih etmek gerekir” dedi.

100 alan usta supervisor
İNTES Başkanı Şükrü Koçoğlu, ustalara yetki belgesinin verildiği sınav sistemi hakkında da bilgi vererek okuma yazma bilmeyenlere de soruların okunduğunu, bu yolla kimsenin sistem dışında kalmadığını söyledi. Sınavlardan 100 alan ustaların da olduğuna dikkat çeken Koçoğlu, “Hem teorik sınav, hem uygulamalı sınav var. Bu ikisinin toplamından 100 alan ustaları ‘supervisor’ olarak kabul ediyoruz. Bu ustaların eğitimlerde kullanılması için de öneri götürüyoruz” diye konuştu.