Sesli fiyatına görüntülü konuşma

Sesli fiyatına görüntülü konuşma
Sesli fiyatına görüntülü konuşma

3G başladığında şu an kullanılan 2G?ye göre internet hızı 10 kat artacak. 10 saniyede bir video indirilebilecek.

*Avea, 30 Temmuz'da başlayacak üçüncü nesil iletişim ile tüm operatörlerle vergiler dahil dakikası 1 kontör ya da 10 kuruşa görüntülü konuşturacak
*Vodafone'da 81 ilde aynı anda başlayacak 3G'de paket fiyatları henüz açıklanmazken, görüntülü konuşma ücretinin sesli ile aynı olacağı söylendi

3G deyince akla ilk gelen özellik ‘görüntülü ileşitim’ beklendiği kadar pahalı olmayacak
İSTANBUL - Geçen yıl aralık ayında ihalesi yapılan ve hızlı internet ile görüntülü iletişim gibi birçok yeniliği getirecek 3G, 30 Temmuz’da başlıyor. İhalede 3G lisanslarını alan Turkcell, Vodafone ve Avea teknik hazırlıklarını tamamladı. Dün basın toplantısıyla yenilik ve fiyat politikalarını açıklayan Vodafone ve Avea, fiyatların beklendiği kadar yüksek olmayacağını vurguladı. 

Vodafone 3G’de dünya lideri
30 Temmuz perşembe günü uygulamayı 81 il merkezinde aynı anda başlatacaklarını belirten Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray, Vodafone’un beş kıtada, 16 ülkede verdiği hizmetle 3G teknolojisinde dünya lideri olduğunu söyledi. Vodafone Türkiye’den 800 kişinin aylardır 3G için çalıştığını anlatan Timuray, “3G için çok iyi hazırlandık. Dünyanın her yerinden insanlar artık birbirine 3G ile bağlanıyor. Bu teknoloji dünyaya ulaşmamızdaki tüm engelleri kaldırıyor, Türkiye için büyük fırsat” dedi.
3G için belirledikleri fiyat politikalarını 30 Temmuz’da açıklayacaklarını vurgulayan Timuray, ancak sanılanın aksine tüketiciyi yüksek fiyatların beklemediğini ifade etti. Ücretlendirmenin neredeyse sesli konuşma seviyesinde olacağını anlatan Timuray, “Yoğun ya da az kullanana özel makul fiyatlarımız olacak. Hatta hedefimiz, 3G’yi önümüzdeki dönemde mevcut mobil data kullanımından daha ucuz hale getirmek” diye konuştu. 

Avea’da 15 dakika hediye
Yılın ilk yarısında 1 milyar TL yatırım yapan ve bu yıl 2 milyar TL altyapı yatırımı hedefleyen Avea, görüntülü konuşmanın sesli konuşma ile aynı fiyattan yapılacağını açıkladı. Avea, tüm vergiler dahil her operatörle dakikası 1 kontör ya da 10 kuruşa görüntülü konuşturacak.
Şirket ayrıca 30 Temmuz-31 Ekim arasında 3G abonesi olanlara her yöne 15 dakika ücretsiz görüntülü konuşma hediye edecek. Avea 5 TL’den başlayan fiyatlarla sınırsız olarak yüksek hızla TV kanallarını izleyebilecek. Şu anda Türkiye’de 3 milyon civarında 3G uyumlu cep telefonu bulunurken, bu rakam yıl sonunda 7 milyona çıkacak. (Radikal)

Vodafone’un hedefi 3G’de 12 milyon abone
Vodafone, 3G hizmetini 30 Temmuz perşembe günü Türkiye’nin 81 ilinde eş zamanlı olarak başlatıyor. Şu anda Vodafone’a kayıtlı 6 milyon abonenin mobil data kullandığını kaydeden Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray, önümüzdeki dönemde 3G ile bunu iki katına çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.
Vodafone’un beş kıtada, 16 ülkede verdiği hizmetle 3G teknolojisinde dünya lideri olduğunu ve 17’nci 3G lansmanını da Türkiye’de gerçekleştirdiğini belirten Timuray, Vodafone’dan 800 kişinin 3G için aylardır çalıştığını söyledi. 3G için çok iyi hazırlandıklarının altını çizen Timuray, “Dünyanın her yerinden insanlar artık birbirine 3G ile bağlanıyor. Bu teknoloji dünyaya ulaşmamızdaki tüm engelleri kaldırıyor, Türkiye için büyük fırsat” dedi. 

‘Sesli konuşma fiyatına...’
3G için belirledikleri fiyat politikalarını 30 Temmuz’da açıklayacaklarını vurgulayan Timuray, ancak sanılanın aksine tüketiciyi yüksek fiyatların beklemediğini ifade etti. Ücretlendirmenin neredeyse sesli konuşma seviyesinde olacağını anlatan Timuray, “Yoğun ya da az kullanana özel ‘makul’ fiyatlarımız olacak. Hatta hedefimiz, 3G’yi önümüzdeki dönemde mevcut mobil data kullanımından daha ucuz hale getirmek” diye konuştu. Mobil internetin uzun vadede ADSL kullanımından daha hızlı gelişeceğini anlatan Timuray, 3G ile pek çok yeniliği getiren şirket konumunda olmak istediklerini anlattı. Serpil Timuray, “Önümüzdeki dönem için iki misli bir büyümeyi makul görüyoruz. 2010’da Vodafone Türkiye, ciddi bir sıçrama yapacak” dedi.
Vodafone Türkiye’nin performansına da değinen Timuray, şunları söyledi: “Beş yıllık bir iş planı yaptık. Nisan-temmuz döneminde ciromuz geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11 düşerken, bir önceki aya göre yüzde 15.5 arttı. Numara taşınabilirliğinde durumumuz çok iyi değildi. Kasım 2008, Mart 2009 tarihleri arasında 404 bin net abone kaybımız oldu. Ancak Nisan-Temmuz 2009 döneminde 335 bin net abone kazanarak, performansımızı yükselttik.” 

CEO 3G ile bağlandı
Vodafone Grup CEO’su Vittorio Caloa İngiltere’den 3G ile basın toplantısına bağlanarak, Serpil Timuray ile görüntülü olarak konuştu. Caloa, Türkiye’nin 3G’nin tanıtımının yapıldığı 17’nci ülke olduğunu kaydederek, Türkiye’ye bağlı olduklarını, şebekelerini geliştirdiklerini ve yeniliklerine devam edeceklerini belirtti. Türkiye pazarına güvendiklerini kaydeden Caloa, Vodafone Türkiye’nin performansından memnun olduğunu da sözlerine ekledi. 

Avea’nın 3G paketleri 7 liradan başlıyor
Üçüncü nesil (3G) iletişimde hazırlıklarını tamamlayan Avea tüm fiyatlarını açıkladı. Avea’nın en büyük iddialarından biri görüntülü konuşmada olacak. Şirket tüm yönlere vergiler dahil dakikası 1 kontör ya da 10 kuruştan görüntülü konuşma yaptıracak. Avea, 3G ile hızlı internet, uzaktan sağlık hizmetleri, görüntülü iletişim, uzaktan eğitim ve hızlı eğlence servisleri getireceğini açıkladı.
Avea’nın sahibi Türk Telekom’un Genel Müdürü Paul Doany ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Avea’nın yeni CEO’su Erkan Akdemir, 3G ile uygun fiyatlar sunup müşteri sayılarını artıracaklarını söyledi. Avea abonelerinin 3G’ye geçmek için 3334’e 3G yazıp göndermesi gerekiyor. Avea aboneleri dakikası 1 kontöre görüşürken 30 Temmuz-31 Ekim arasında 3G abonesi olanları da herkesle her yöne 15 dakika ücretsiz konuşacak.

100 bin şarkı ücretsiz
Şirket 2004’ten bu yana sunduğu cepten TV özelliğini daha da hızlandıracak. Avea 3G ile izledikçe öde veya 5 TL’den başlayan paketlerle sınırsız TV izleme imkânı sunacak. Ayrıca istenen film, dizi ve müzik videoları da 3.5 TL’den başlayan fiyatlarla izlenebilecek. Avea’nın altyapısında 100 binden fazla yerli-yabancı şarkı, 8 bin klip, 250 konser kaydı 3G abonelerine bu yıl sonuna kadar ücretsiz olarak sunulacak. TV kanallarıyla yapılacak anlaşmalardan sonra 3G aboneleri kanala bağlanıp muhabir gibi bulunduğu yerden haber verebilecek. Avea abonelerini belli saatlerde ünlülerle görüntülü
konuşma yaptıracak.

Aynı fiyata internet
Avea internet paketlerinde mevcut fiyatlarla yüksek kapasitede 3G hızı sağlayacak. Ayrıca Türkiye’de ilk kez uygulanan bir hizmetle Avea’dan mobil internet paketi alanlar 81 ildeki 4 bin 300 TTNet WiFi noktasında WiFi uyumlu cep telefonlarıyla mobil internet hizmetinden yararlanabilecek.
Avea tüm bu özelliklerin kafa karıştırdığına inananlar için de 3G paketleri hazırladı.  3G Hoşgeldin Paketi ayda 7 TL karşılığında 30 dakika her yöne ücretsiz görüntülü konuşma, bir saat ücretsiz Mobilvizyon, 100 MB data ve Seç İzle’den bir içeriği, 3G Standart Paket ayda 17 TL karşılığında 60 dakika her yöne ücretsiz görüntülü konuşma, 3 saat ücretsiz Mobilvizyon, 250 MB data ve Seç İzle’den 2 içeriği, 3G Süper Paket ise ayda 27 TL karşılığında 150 dakika her yöne ücretsiz görüntülü konuşma, 5 saat ücretsiz Mobilvizyon, 500 MB data ve Seç İzle’den 3 içeriği kapsıyor.

Eşleri zorlayacak!
Avea CEO’su Erkan Akdemir, 3G’de mobil internetin hızla yayılmasını bekliyor. Akdemir, “Avea bu servislerle en hızlı büyüyen operatörlerden biri olacak” diyor. Gazetecilerin, ‘3G’de görüntülü konuşma ile yalan söylemenin de zorlaşacağını’ hatırlatması üzerine Akdemir, “Görüntülü konuşma iş dünyasına çok faydalı olacak ama sosyal amaçlı kullanımda kişiden kişiye değişir...” dedi.
Avea 3G ile ilk kez cihaz kampanyasına da başlıyor. Şirket 3G ile yapılan anlaşmalarla düşük, orta ve üst sınıf telefonlar verecek. Telefonların fiyatı 300, 600 ve 800 TL civarında olacak.

TT şebekeyi paylaşmaya hazır
Toplantıda soruları cevaplayan Türk Telekom Genel Müdürü Paul Doany, bütün operatörlerin yapacağı toplam yatırımı azaltmak için hem Turkcell hem de Vodafone ile şebeke paylaşımı konusunda görüşmeler yapmaya çalıştıklarını söyledi.
Doany, Fenercell ve Galatasaray Mobile vasıtasıyla sunulan bazı futbol içerikleri olduğunu, bunların Avea müşterilerine de sunulduğunu, benzer şeyleri Trabzonspor ve Beşiktaş ile yakın zamanda yapmayı umut ettiklerini ifade etti. TTNet WiFi anlaşmasını diğer operatörlerle yapmayı düşünüp düşünmediklerine ilişkin bir soru üzerine, Doany, bütün operatörlere karşı eşit muamele prensibini benimsiyor olmanın çok önemli olduğunu, WiFi hizmetlerinin diğer internet servis sağlayıcılarına da sunuluyor olacağını söyledi.