Sevgililer iPod'ları tüketti

Türkiye'de iPod satışlarını geçen yıla göre dokuz kat artıran Apple, yılbaşı ve Sevgililer Günü'nde de 'yok' sattı.

İSTANBUL - Türkiye'de iPod satışlarını geçen yıla göre dokuz kat artıran Apple, yılbaşı ve Sevgililer Günü'nde de 'yok' sattı.
Aralık ayının son haftasında ve 14 Şubat Sevgililer Günü'nde stoklarda bile iPod kalmazken Türkiye'nin ürün kotasının artırılması gündeme geldi. Ayrıca Türkçe, iPod'daki 20 resmi dilden biri oldu. Türkiye'nin gösterdiği bu başarı Avrupa'daki Apple yöneticilerinin ayda birkaçkez ülkemize gelmesine neden oluyor.
Türkiye'de iPod kullanıcı sayısının 100 bine ulaştığını söyleyen Apple IMC Genel Müdürü Tansu Yeğen, "Geçen yıl 40 bin iPod sattık. iPod aksesuvar satışlarında da inanılmaz bir artış var. 2004'te 2 bin 500 aksesuvar satarak 100 bin dolar ciro elde etmiştik. 2005 yılında da bu rakam 26 bin adede ve 1 milyon avro ciroya yükseldi" dedi. iPod'un yanı sıra iMac ve notebook(dizüstü bilgisayar) satışlarında da büyük bir artış olduğunu vurgulayan Yeğen, "iMac satışlarımız yüzde 45, notebook satışlarımız ise yüzde 100 arttı" diye konuştu.
Yeni Apple Center'lar
Apple'ın geçen yılki performansının değerlendirildiği toplantıda konuşan genel müdür Tansu Yeğen, Apple IMC'nin cirosunun da yüzde 75 arttığını açıkladı. 2006'da yüzde 50'nin üzerinde büyüme öngördüklerini aktaran Yeğen, ilk Ekim 2005'te açılan Apple Center'ların sayısının da artacağını ifade etti. Yeğen şunları söyledi: "Bu yıl Apple ürünlerinin ve uygulamalarının yer aldığı Apple Center'ların sayısı 10'a çıkacak. İki ay içinde İstanbul'da iki Apple Center açılacak. İzmir, Adana, Antalya ve Ankara'da da açmayı planlıyoruz. Apple Center'larda hedefimizin iki kat üzerinde ciro yaptık."
Radyolu iPod geliyor
Apple'ın dünyadaki gelişimi hakkında da bilgi veren Tansu Yeğen sözlerine şöyle devam etti:
"Apple dünyada geçen yıl yüzde 63 büyümeyle 16 milyar dolar ciro gerçekleştirdi. 135 mağazaya ulaştı ve son üç ayda bu mağazaları 26 milyon kişi ziyaret etti. 32 milyon adet iPod satıldı. Bu sayede toplam kullanıcı sayısı 42 milyona yükseldi. i-tunes internet ortamında dijital müzik indirme pazarında yüzde 83 paya ulaştı. Her gün bu yolla 3-4 milyon şarkı indiriliyor. Şu anda toplam indirilen şarkı sayısı 1 milyona yaklaştı. Geçen yıl i-tunes üzerinden 8 milyon da video indirildi. iMac satışlarında ise yüzde yaklaşık 35'lik artış yaşandı."
Apple'ın yeni ürünleri hakkında da bilgi veren genel müdür Tansu Yeğen, iPod'un artık sadece kulaklıkla değil ekran kanalıyla da kullanılabileceğini aktardı. Tansu Yeğen, bir 'oturma ünitesi'ne konulan iPod'un bu sayede müzik seti ya da Plazma ekrana bağlanabildiğini böylelikle de ekrandan da e-posta kontrolü, video izleme, müzik dinleme ve ses ayarı gibi fonksiyonların kullanılabildiğini sözlerine ekledi.
Yenilikler bitmiyor
iPod'da uzun zamandır istenen 'radyo' isteklerinin de yeni ürünlerde karşılandığını açıklayan Yeğen, "Artık iPod'larla radyo da dinlenebilecek. Türkiye'ye de kısa zamanda radyolu iPod'lar gelecek. Bir aparatla kanal değişikliği ya da ses ayarı yapılabilecek" diye konuştu. Bu yıl sonuna kadar Mac bilgisayarda Intel işlemcinin kullanılacağını belirten Tansu Yeğen şunları söyledi:
"Intel işlemcili iMac, önümüzdeki hafta Türkiye pazarında olacak. Evde bir eğlence merkezi yaratacak bu ürün 2-3 kat yüksek performansa sahip. Bilgisayarın kasası ekrana kondu. Ayrıca yeni dizüstü bilgisayarımız MacBook Pro da ilginç bir ürün. 2.59 cm kalınlığında ve 2.54 kg ağırlığında. Ürün uzaktan kumandayla çalışıyor. Güç kablosu mıktanıs teknolojisine sahip. Bu sayede kablosuna ayağınız takılsa bile notebook'unuz asla düşmüyor. Klavyesi de aydınlatmalı. Bilgisayarınız düştüğünde bilgiler de zarar görmüyor."
Dünyaya iPod aksesuvarı
iPod satışlarında yüksek bir başarı yakalayan Apple IMC, aksesuvarlar konusunda da atakta. Şu ana kadar dünya çapında 100'den fazla şirketle yeni aksesuvarlar için işbirliği yaptıklarını söyleyen Yeğen, Türk tasarımcıların ürünlerinin de dünya pazarlarına çıkacağını açıkladı. İdil Tarzi, Mehtap Elaidi, Tolga Turan ve Ahmet Baytar'ın iPod için tasarladığı çanta, kaşkol, kulaklık gibi ürünler yakın zamanda dünyadaki iPod kullanıcılarına sunulacak.
2.59 cm'lik MacBook Pro geliyor
Apple'ın yeni dizüstü bilgisayarı MacBook Pro, 2.59 cm kalınlığında ve 2.54 kg ağırlında. Uzaktan kumandayla da çalışan bu bilgisayarın klavyesi de aydınlatmalı. MacBook Pro, önümüzdeki hafta Türkiye'de olacak.