Sevgilisi olan dul kadına maaş yok

Sevgilisi olan dul kadına maaş yok
Sevgilisi olan dul kadına maaş yok
Eşi vefat eden kadınlara yapılacak aylık 250 liralık yardım projesinin detayları belli oldu. Aylık, kadının bir erkekle birlikte yaşadığı tespit edildiği anda kesilecek

İSTANBUL - Akşam'ın haberine göre, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde açıklağı eşi ölen kadına 250 lira maaş uygulamasının detayları netleşti.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın Boğaziçi Üniversitesi ile ortaklaşa yaptığı araştırma sonucunda güvence siz, muhtaç kadınların sayısı 150 bin olarak belirlenmişti. Bakanlık, temel ihtiyaçlarını karşılayamayan bu kadınlara yönelik düzenli nakdi sosyal yardım projesini hayata geçiriyor.

2 AYDA BİR 500 LİRA

Hedef kitledeki kadının hanesindeki yakınlarının düzenli nakdi sosyal yardım almaları, eşi vefat etmiş kadınlara maaşa engel olmayacak. Yardımlar, iki ayda bir 500 lira olarak verilecek. İhtiyaçlarının olması durumunda Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından şartlı eğitim ve sağlık hizmetiyle yakacak ve gıda yardımlarından yararlanmaları da sağlanacak. Kadının tekrar evlenmesi, nikah kıydırmasa bile fiili olarak bir erkekle yaşadığının tespit edilmesi ya da muhtaçlık durumunun ortadan kalktığının saptanması halinde yardımlar iptal edilecek.

ÇALIŞABİLEN İŞE YERLEŞTİRİLECEK

Yardım süreci şu 8 aşamadan oluşacak:

Hedef kitledeki kadınlar, Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sisteminde kayıtlı oldukları il/ilçe sınırları içindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuracak.

Başvurudan itibaren tüm işlemler, Bütünleşik Sosyal Yardım Bilgi Sistemi üzerinden yürütülecek.

Sistemde dosyası bulunanların, durumu güncellenecek ve mütevelli heyetine gönderilecek.

Dosyası bulunmayanlar için dosya oluşturulacak. Hane ziyareti yapılarak, sosyal inceleme raporu düzenlenecek yine mütevelli heyetine gönderilecek.

Başvuru sahibi çalışabilecek durumdaysa İŞKUR'a kaydı yapılacak.

Yardım yapılıp yapılmayacağına mütevelli heyeti karar verecek.

Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü, nakdi yardımı bankaya yatıracak.

Hak sahiplerinin sosyo-ekonomik ve medeni durumlarında değişiklik olup olmadığı, her ay sistemden yapılacak sorgulamalar ve her yıl yapılacak sosyal incelemelerle takip edilecek.

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/1081328108132816

  YORUMLAR
  (16 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Avrupa'daki yasa ile eşdeğer mi bu şimdi - clara

  Birisi Avrupa'da böyle bir yasanın normal karşılandığını belirtmiş ama bahsetnmediği bir şey var ki Avrupa'nın bir çok ülkesinde beraber yaşayan çiftler bir süre sonra zaten yasal statü alabilirler evlenmeksizin. Yani bizdeki evlilik gibi tanınır, adına dost tutma, nikahsız birliktelik, vs. denmez bu beraberlik. Gayet meşrusunuzdur toplum gözünde de. Türkiye'de kadın biriyle evlilik dışı beraberse hem hukuki hem de sosyal destekten yoksundur. Bir de üstüne normalmiş gibi bu yasayı savunmak kadın düşmanlığının ta kendisi.

  korku yaratmaya ne gerek var - Sekuler

  Avrupa'nin demokrat ve laik ülkelerinde gayet normal karsilanan bir yasanin Türkiye'de neden problematik olsun? Lütfen asiriliga karsi direnisimizde paranoyak olmayalim...

  Ayıp.. - denizkorkmaz

  İktidar merdiven altlarında kaçak işçi çalıştıran vergi vermeyen kobi görünümlü yandaş meslek kuruluşlarına göz yumduğu sürece o kadınlar yoksul ve sadakaya muhtaç halde kalacak.Amaç sosyal yardım adı altında insanları dilenci konumuna düşürmekmidir.Eşi ölen SGK'lı eğer 1000 iş günü prim ödenmişse maaş bağlanabiliyordu.AKP iktidara gelir gelmez 1800 güne çıkarınca onbinlerce kadın ve yetim çocukları mağdur oldu.

  önce emekli memur işçi be bardeşim. - Vadideki Adam

  Yahu kardeşim önce fiili olarak alınteri akıtan memurun, işçinin, emeklinin durumunu düzeltsene. O zaman kocası ölen kadınların durumuna zaten yansır. Hazırcılığa tembelliğe alıştırılan asalak toplum yaratıp bunları oy deposu olarak programlama çalışmaları bunlar. Bu karşılıksız harcamalardan önce istihdam alanı yarat ve üretime sevket. Ne gezer. Ondan sonra bakalım sevgilisi, dostu var mı diye kamu görevlilerini dikizciliğe, röntgenciliğe sevket. Nasıl ispatlayacaksın.

  Kadına yapılan şiddette yasa değişikliği - Dead Solger

  Son yapılan değişikliklerle "kadına şiddette" ihbar yasaklanmış yan komşu yada tanık ihbar edemiyor. Sadece ve sadece "nasıl bir saçmalıksa?" şiddet gören kadın bu ihbarı yapabiliyor. AKP ve bu partiyi destekleyen kendine liberal diyen maskeliler olmuş veya olacak şiddetin, katliamların sorumlusudur. Yarattığınız eserle, ülkemizi getirdiğiniz bu ortamla gurur duyun! Akabinde de kına yakın!!

  dulun tanımı - arkabahçe

  Eşi ölmüş olan mı,eşinden ayrılmışta dul kategorisine giriyor mu?öyle ise ölümden çok boşanma var.hiç bir geliri olmadan kapı önüne konmuş kadınlarda var.bu yasa sadece eşi ölmüşleri kapsıyorsa,valla eşinden ayrılmaktansa,eşin ölümünü tercih eder.ayrıca. sevgilisi olması nasıl ispat edilecek.biliyorsunuz bir zina yasası vardı.aynı yatakta olsa dahi,başka bir poziyon olmadığı takdirde zina sayılmıyordu.şimdi sevgilisi olan kadını komşu mu ihbar edecek.ya da ahlak polisleri mi?

  Ayıp - 007aykut

  Kadınlar bu kadar aşağılanamazdı.