'Seydişehir'de çıkan kavga TBMM'de devam etti

Başbakan Tayyip Erdoğan, Seydişehir Eti Alüminyum tesislerinin özelleştirilmesine karşı çıkan işçilerle yakınlarının güvenlik güçleriyle çatışmasından CHP ile muhalif grupları ve partileri sorumlu tuttu.

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan, Seydişehir Eti Alüminyum tesislerinin özelleştirilmesine karşı çıkan işçilerle yakınlarının güvenlik güçleriyle çatışmasından CHP ile muhalif grupları ve partileri sorumlu tuttu.
Fabrikayı özelleştirmekte kararlı olduklarını bildiren Erdoğan, "Olaylardan nemalanma gayreti var, piyasa yapmak istiyorlar, başka piyasası yok" dedi. CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç, Erdoğan'ın sözlerine, "Keşke bir ideolojin olsa da tartışsak Başbakan. Biz haksız ve hukuksuz başka nemalanmalar olmasın diye gayret gösteriyoruz" diyerek yanıt verdi.
Özelleştirmede kararlı olduklarını belirten Başbakan Tayyip Erdoğan'ın değerlendirmeleri şöyle:
CHP piyasa yapma peşinde: Bunu, kendisi için siyasi çıkar aracı olarak kullanmak isteyenler olabilecektir. Başta ana muhalefet partisi... Buradan nemalanmak istiyor. Bunun dışında bazı marjinal siyasi gruplar da işin içinde. Özelleştirmeden sonra dünya ile rekabet edebilen tesis meydana gelecek. Ama bunu bilemeyen, bakıyorsunuz ki malum 1-2 tane basın yayın organı, işi tahrik ediyor. Ama biz, doğru olanı yapacağız. Tribüne oynamaya hakkımız yok.
İşçiler güvencede: Burayı kim alırsa alsın, unutmasınlar; çalışacak personelin çalışma kaydı teminat altında. Alan kimse, yine onları orada çalıştıracak. Onların hakları zayi edilmeyecek ve bu satış sözleşmesinde yer alacak. Düşünün artık, komünist rejimler bunu yapmış, başarmış. Seydişehir Eti Alüminyum tesisleri, Rus teknolojisidir. Bunlar bile bu işi başarmış, biz karşısına dikiliyoruz.
CHP Grup Başkanvekili Koç, Erdoğan'ı yanıtlarken, hükümetin, IMF'nin direktifleri doğrultusunda Türkiye'nin kurumlarını borç ödemek amacıyla sattığını öne sürdü. Koç, "Recep ve Kemal beyler ideolojik amaçlı satışlarına devam ediyorlar. Gözünüzü IMF doyursun sayın Başbakan. Hani IMF'ye bağımlılığı kaldıracaktınız. AKP Türkiye'nin içini boşaltmaktadır. Biz haksız ve hukuksuz başka nemalanmalar olmasın diye gayret gösteriyoruz" diye konuştu.
Başbakan'a sorular
Koç, Erdoğan'a şu soruları yöneltti: "Seydişehir'in özelleştirmesi için yasal süreç başlamadan önce Suaş Holding'in Rus uyruklu yetkilisi Vekselberg ile ne görüştünüz mü? Seydişehir'de arşiv yangını yaşandı. Bunun kundaklama olduğu savcılıkça tespit edildiği halde neden sorumlular hakkında işlem yapılmadı, orada ne yandı? Bu süreçte sahte plakalı araçlarla tesisleri kimler gezdi?"
CHP Konya Milletvekili Atilla Kart ise Seydişehir'deki asıl meselenin özelleştirme ile birlikte karşılıksız verilecek boraks madenleri ve Oymapınar Barajı olduğunu öne sürdü. Madenlere biçilen değerin 150 milyar dolar olduğunu söyleyen Atilla Kart, "Bunlara karşılık özelleştirme şartlarında sadece 110 milyon dolarlık mecburiyeti var. Bunun adı peşkeştir" dedi.
Konuyla ilgili açıklama yapan Türk-İş Başkanı Salih Kılıç da şunları kaydetti: "Seydişehir'de yaşanan olaylar ülkemiz için kaygı verici. Mücadele verenlere karşı zor kullanmak, demokrasi ve insan hakkıyla bağdaşmaz."